لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید ترمپ و اردوغان بر تداوم روابط دوجانبه


نخستین سفر اردغان به واشنگتن، پس از ریاست جمهوری ترمپ و

رئیس جمهور ایالات متحده یک هفته پس از آنکه به خاطر برنامۀ تجهیز کرد های سوری، انتقاد انقره را برانگیخت، روز سه شنبه در قصرسفید میزبان رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه بود.

دونالدترمپ در کنفرانس خبری مشترک با همتای ترکی خود گفت که هر دو کشور "یکبار دیگر با دشمن جدیدی در مبارزه با دهشت افگنی مواجه می باشد."

آقای ترمپ ضمن همدردی با مردم ترکیه در حملاتی که از سوی گروه های دهشت افگن متحمل شده گفت که کشورش از ترکیه در جنگ "علیه دهشت افگنی و گروه های دهشت افگنی مانند داعش و حزب کارگران کردستان پشتیبانی کرده اطمینان می دهیم که دهشت افگنان هیچ جای امنی نخواهند داشت."

رئیس جمهور امریکا گفت که در مذاکراتش با آقای اردوغان بر تحکیم روابط دوجانبه تجاری اتفاق نظر داشتند و رهبر ترکیه تجهیزات نظامی را برای خرید از امریکا سفارش داده است.

دونالدترمپ گفت که جنگ خانمانسوز سوریه "وجدان جهان را لرزانده است و کشورش از هر تلاشی که به ختم صلح آمیز جنگ سوریه بیانجامد، پشتیبانی می کند."

ابراز اطمینان رئیس جمهور ترمپ به آقای اردغان در حمایت واشنگتن از مبارزۀ انقره علیه گروه های دهشت افگنی مانند حزب کارگران کردستان و گروه داعش، در حالی صورت می گیرد که واشنگتن از نیرو های کرد سوری حمایت می کند.

استقبال آقای ترمپ از همتای ترکی اش در قصرسفید
استقبال آقای ترمپ از همتای ترکی اش در قصرسفید

ایالات متحده نیرو های کرد سوری را کلیدی برای مبارزه علیه گروه داعش در سوریه پنداشته و تلاش می ورزد با کمک کردها، جنگجویان داعش را از رقۀ سوریه که پایتخت خود خواندۀ ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش است، بیرون کنند.

اما انقره جنگجویان کرد سوری را به خاطر ارتباط با حزب کارگران کردستان که از سه دهه به اینسو در داخل ترکیه علیه حکومت می جنگند، به مثابۀ دهشت افگنان می پندارد.

رجب طیب اردغان تصمیم فراهم آوری سلاح به کرد های سوری را در "مغایرت با روابط ستراتیژیک ترکیه با ایالات متحده" عنوان کرده بود.

اردوغان مذاکرات با همتای امریکایی اش را مثبت توصیف کرد و گفت روابط دوجانبه امریکا بر اساس ارزش های دموکراتیک و منافع مشترک بوده و تداوم این شراکت در جهان ناآرام فعلی اهمیت ویژه ای دارد.

آقای اردغان روز سه شنبه یکبار دیگر نگرانی اش را تصریح کرده در قصر سفید به خبرنگاران گفت که ترکیه "هیچگاهی استفاده از نیرو های اردوی آزاد سوریه (کردهای سوری) را در مبارزه علیه گروه داعش نخواهد پذیرفت."

آقای اردغان همچنان گفت که همکاری میان ایالات متحده و ترکیه "برای جهان حایز اهمیت است" و تعهد سپرد که روابط تجاری، اقتصادی، نظامی و ستراتیژیک را میان دو کشور توسعه خواهد داد.

رئیس جمهور ترکیه گفت "در آیندۀ منطقۀ ما جای پا برای سازمان های دهشت افگن نخواهد بود."

بحث در بارۀ فتح الله گولِن

در جریان صحبت با خبرنگاران، آقای اردغان موضوع وضعیت فتح الله گولِن، ملای بانفوذ ترکی مستقر در امریکا را نیز بلند کرد.

انقره پس از کودتای ناکام جولای، ادعا کرد که گولِن در عقب آن کوتا بوده و خواهان استرداد آن ملای ترکی از امریکا شد.

اما این تقاضای ترکیه به جای نرسید و ر عوض انقره هزاران نفر را به اتهام ارتباط با آقای گولِن یا بازداشت کرده یا هم از وظایف شان برطرف ساخته است.

قبل از رسیدن آقای اردغان به قصرسفید، درگیری مختصری میان گردهمای کنندگان طرفدار اردغان و گروه از مدافعان حقوق کرد ها صورت گرفت. هر دو جانب بسیار زود توسط پولیس و کارمندان مخفی که در بیرون قصرسفید موقعیت گرفته بودند، متفرق گردیدند.

XS
SM
MD
LG