لینک های دسترسی

Breaking News

ناامیدی ها در مسکو از بابت ابهام پالیسی ترمپ در قبال روسیه


عدم تمایل دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در حمایت از وضع تحریمات شدیدتر علیه روسیه، و نظریات اخیرش در مورد آن کشور، امید هایی را برای بهبود روابط میان دو قدرت اتومی در مسکو به وجود آورده ست.

با وجود آن که دونالد ترمپ در مورد مداخله مظنون کرملین در انتخابات ایالات متحده از خود به گونه متداوم بی تفاوتی نشان داده، اما اقدامات شدید علیه روسیه از یک سو، و رویه نرم ترمپ با پوتین از سوی دیگر، این سؤال را مطرح کرده که در نهایت پالیسی ترمپ در قبال روسیه چیست؟

اندری کولیسینکوف، تحلیلگر در مرکز کارنیگی مسکو، به این نظر است که "ترمپ کدام پالیسی ای برای روسیه ندارد."

ستایش ترمپ از ولادیمیر پوتین، در زمان مبارزات انتخاباتی اش، امیدواری ها برای همکاری با روسیه را افزایش داده و ضمناً باعث ایجاد ناباوری ها میان متحدین ایالات متحده و ناتو و اوکراین شده است.

جیمز کرچیک، از انستیتوت بروکینگز،

تا کنون چنان به نظر میرسد که پس از گذشت هشت ماه، هنوز هم آنچه که او در مورد چگونگی روابط امریکا با روسیه تصور کرده بود، تحقق نیافته است.

یکی از دلایلی که روابط آقای ترمپ با روسیه را سوال برانگیز ساخته، این است که حزب سیاسی دونالد ترمپ و اعضای اداره اش در تناسب به آقای ترمپ دربرابر روسیه به خاطر پرخاشگری سلطه جویی آن کشور در اوکراین و مداخله مظنون مسکو در انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری ایالات متحده، اقدام سختگیرانه تری را اتخاذ نموده اند.

کلسینکوف میگوید که تا اکنون، ترمپ "نتوانسته" تا در بهبود روابط با مسکو پیروز شود، و "طرحی را که کرملین بر آن اتکا داشت، وجود ندارد".

ترمپ در ماه جولای در سخنرانی اش در پولند تغییر موضع نشان داد. او در آنجا از روسیه خواست فعالیت های را که باعث بی ثباتی اوکراین وسایر کشور ها میشود، متوقف سازد. ترمپ همچنان از مسکو خواست تا حمایت اش را از رژیم های متخاصم مانند سوریه و ایران توقف دهد.

در ماه اگست ترمپ قانون تحریمات شدیدتر برروسیه را به امضا رسانید، با آن که آن را جداَ توام با کاستی ها عنوان کرد.

جیمز کرچیک، تحلیلگر در انستیتوت بروکینگز در واشنگتن، میگوید: "تا همان اندازۀ که ترمپ شاید بخواهد که روابط پربار با روسیه داشته باشد، و تا زمانی که روسیه به کارهای که میکند ادامه دهد و موقف اش در قبال جهان نیز تغییر نکند، برای ایالات متحده و متحدین اروپایی اش مشکل خواهد بود تاروابط مثبتی با روسیه داشته باشند."

دیمتری میدویدیوف، صدراعظم روسیه در تویتر قانونی را که توانایی ترمپ را در برداشتن تحریمات محدودیت میسازد، به مثابه ختم امیدواری ها برای بهبود روابط اشاره کرده است. اما شمار زیاد روسی ها با این نظر موافق نیستند.

پالیسی ترمپ در قبال روسیه
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

XS
SM
MD
LG