لینک های دسترسی

Breaking News

نیت، چهارمین طوفان بحری، ایالات متحده را آماج قرار داد


امریکا با یک طوفان بحری دیگری مواجه شده است. این طوفان، که موسوم به طوفان بحری نیت است، اوایل صبح امروز یکشنبه، به سواحل ایالت مسی سی پی امریکا رسید.

ساعاتی قبل از آن، این طوفان قسمتی از سواحل ایالت لوئیزیانا را آماج قرار داد. مرکز ملی هُریکین یا طوفان بحری گفت که طوفان نیت، توأم با باد هایی که سرعت اعظمی آن به ۷۰ کیلومتر فی ساعت میرسد، در حرکت بوده، حال از شدت اش کاسته شده و به یک طوفان حاروی یا استوایی مبدل شده است.

طوفان نیت، قبل از رسیدن به ایالات متحده، در کشور های امریکای مرکزی، سیلاب های مدهشی را به میان آورد و سبب هلاکت حدود ۳۰ تن شده است. در کمتر از دو ماه اخیر، این چهارمین طوفان بحری ایست که ایالات متحدۀ امریکا را آماج قرار میدهد.

در مناطق کم ارتفاع مسیر طوفان، مردم خانه های خود را ترک کرده اند.

باد های شدید طوفان نیت در مناطق متاثره جاده ها را مملو از آب کرده و جریان برق را قطع کرده است. اما این طوفان به تناسب طوفان های گذشته که خسارات شدید مالی و جانی را در منطقه به وجود آورد، آنقدر شدید نبوده است. تا حال تلفات بشری ازاین طوفان در ایالات متحده گزارش نشده است.

با فرارسیدن دوشنبه به وقت محل طوفان نیت بالای مسی سی پی و وادی تینسی در حرکت شده به سوی کوهای پالاچی به پیش خواهد رفت. پیش بینی می شود که این طوفان همچنان به حرکتش به سوی شمال ادامه داده از چندین ایالت گذشته و به ایالات ویرجنیای غربی و پنسلوانیا به حرکت خود ادامه داده، مناطق اطراف آن به شمول شهر واشنگتن دی سی را با باران های شدیدی تهدید میکند.

در ابتدا تخمین می شد که نیت شهر نیواورلینز را نیز صدمه برساند که در سال ٢٠٠٥ از طوفان کاترینا که کتگوری پنج و شدید ترین دانسته می شد به شدت آسیب دیده بود. اما این شهر از آن به طور مستقیم متاثر نگردید، و هشدار هایی که درین شهر داده شد بود، برطرف گردیده است. با آنهم مقامات این شهر از مردم خواسته اند تا زمانی که خطر آن کاملا برطرف نشده است در خانه های خویش باقی بمانند.

میچ لاندریو شاروال نیواورلینز قبلا مردم را هشدار داده بود تا به توصیه ادارات مربوطه متوجه باشند.

با نزدیک شدن طوفان نیت به سواحل خلیج مکسیکو حالت اضطرار در ایالات لوئیزیانا، مسی سی پی، الاباما و همچنان فلوریدا اعلام گردیده است، و مقامات دراین ایالات کوشیدند باشندگان مناطق سطوح پایین را به ساحات مصوون انتقال دهند.

با اعلام حالت اضطرار، رئیس جمهور دونالد ترمپ دراین مناطق به کمکهای حکومت فدرال اجازه داد تا برای متاثرین از طوفان توزیع شود.

نیت در امریکای مرکزی که در آن وقت یک طوفان استوایی خوانده می شد، جان حداقل ٢٥ تن را گرفت. یازده تن در نیکاراگوا کشته شده و هفت تن دیگر ناپدید شده اند. در کوستاریکا هشت تن به شمول دو کودک کشته شده اند. در هندوراس دو جوان در گل ولای گیر مانده، جان باختند.

باد های شدید توام با باران شدید که سیلاب های قوی را نیز با خود دارد با فصل طوفانهای بحری اتلانتیک توام می باشد.

بر اساس گفته اداره فضایی ایالات متحده فصل طوفانهای بحری در مناطق جنوبی بحر اتلانتیک از اول جون آغاز شده و تا سی وم ماه نوامبر ادامه پیدا می کند. اما تعداد اعظم این طوفانها در ماهای اگست، و اکتوبر به وقوع می پیوندد.

مرکز پیش بینی های اقلیمی گفته است که در سال ٢٠١٧ در مجموع بین یازده تا ١٧ طوفان به وقوع خواهد پیوست. طوفانهای مهمی که تاحال امسال بوقوع پیوسته است تعداد شان به ١٣ میرسد که مهم ترین آنها تا حال سندی، امیلی، هاروی ، ارما، هوزی، کاتیا و ماری یا، و آخرین آن نیت است که هنوز ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG