لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا و ترکیه بر کاهش تنش ها به توافق رسیدند


ایالات متحده و ترکیه توافق کردند تا تنش های شان در پیوند به جنگ سوریه و سایر موضوعاتی را که روابط این دو متحد دراز مدت ناتو را تهدید میکند، کاهش دهند.

این دو کشور تعهد کردند تا درهمکاری با همدیگر از رویارویی شدید نظامی در سوریه جلوگیری کنند و در کنار هم قرار گیرند.

رکس تیلرسن، وزیر خارجۀ امریکا، سفر شش روزۀ خود به شرق میانه را دیروز با رفتن به ترکیه، خاتمه بخشید.

یک حمله نظامی ترکیه علیه محاصره عفرین و حمایت واشنگتن از جنگجویان کردی در این کشور، بحران خطرناکی را در روابط ایالات متحده و ترکیه ایجاد کرده است. اما بعد از چند ساعت ملاقات خصوصی با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ترکیه بدون اشتراک هیچ همکار دیگر و یا مترجمی از سوی ایالات متحده، رکس تیلرسن وزیر امور خارجه و همتای او گفتند که ازاحتمال تشنج و بحران شدید جلوگیری کرده اند.

آقای تیلرسن به خبرنگاران گفت: "ما دیگر نمی خواهیم به تنهایی کار کنیم، ایالات متحده یک کار را و ترکیه کار دیگری را انجام دهند. ما قصد داریم از همین نقطه به بعد با هم همکاری کنیم. ما قصد داریم تجهیزات نظامی را بسته وروی مسایلی که برای ما مشکلات ایجاد می کنند، تمرکز کنیم."

از سوی دیگر مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفت که "روابط خود را ادامه خواهیم داد یا موضع خیلی ها وخیم تری را در پیش خواهیم داشت. اما با اراده یی که ما از دیروز بدینسو پیش رفتیم و مسایل را مطرح کردیم، برای عادی کردن روابط ما، به نتیجه و رویکرد مهم دست یافتیم. ما به یک درک و توافق نایل آمدیم."

هر دو طرف گفتند که گروه های کاری برای انجام کار روی جزئیات، از جمله جایی که سربازان برای جلوگیری از درگیری در سوریه قرار خواهند گرفت ، ایجاد خواهد شد.

XS
SM
MD
LG