لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا برای بازسازی عراق پول نمی دهد


بسیاری بخش های عراق در اثر جنگ در برابر داعش به مخروبه مبدل شده است.

ایالات متحده در نظر ندارد تا برای بازسازی عراق پول بدهد.

قرار است یک نشست بین المللی به خاطر بازسازی عراق پس از شکست داعش در آن کشور، هفته آینده در کویت برگزار گردد و در آن ریکس تیلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز اشتراک خواهد کرد.

یک مقام امریکایی گفت که تا کنون واشنگتن تصمیم ندارد برای بازسازی عراق در این نشست کمک مالی تعهد کند.

اما این مقام افزود که ممکن وزیر خارجه امریکا با نزدیک شدن زمان برگزاری این نشست، تصمیم به پرداخت کمک مالی برای بازسازی عراق بگیرد.

واشنگتن خواستار تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی در عراق و همچنین افزایش کمک های مالی کشور های عربی به ویژه عربستان سعودی به بغداد است.

امریکا می خواهد تا ریاض به عنوان بخش از تلاش هایش به خاطر مصالحه با بغداد و کاهش نفوذ ایران در عراق، کمک های مالی خود را به آن کشور افزایش بدهد.

حیدر العبادی، صدر اعظم عراق گفته است که کشورش برای بازسازی زیربنا ها و شهر های که در اثر جنگ با جنگجویان داعش تخریب شده است به 100 میلیارد دالر نیاز دارد.

کمبود پول برای بازسازی عراق ممکن سبب تحریک مجدد نارضایتی های اقلیت سنی در برابر حکومت به رهبری شیعه ها در آن کشور شود.

یک مقام ارشد حکومت امریکا که نخواست از او نام گرفته شود گفت که واشنگتن نمی تواند به تنهایی هزینه بازسازی عراق پس از شکست داعش را بپردازد.

این مقام امریکایی افزود: "نیازمندی های فوری آوردن ثبات (در عراق) بسیار زیاد است و منابع حکومت ایالات متحده نمی تواند به تنهایی این نیازمندی های کنونی و فوری را مرفوع سازد."

این مقام امریکایی همچنین گفت که واشنگتن پس از شکست داعش در عراق، میلیارد ها دالر را برای تمویل قرضه ها و اعاده خدمات اساسی در شهر های عراق کرده است.

در همین حال، برخی کارشناسان می گویند که عدم سهم گیری امریکا در بازسازی عراق ممکن سبب از سرگیری شورشگری ها در مناطق سنی نشین شود.

جیرمی کانین دیک، یک مقام پیشین اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده گفت که ممکن این تصمیم حکومت دونالد ترمپ سبب ایجاد یک جنگ تازه در عراق شود.

آقای کانین دیک افزود: "ما این فلم را قبلاً دیدیم. خطر بسیار جدی وجود دارد اگر ایالات متحده برای بازسازی (عراق) پول ندهد... شما برنده جنگ استید اما با سهم نگرفتن در بازسازی شما صلح را از دست می دهید."

ایالات متحده پس از آنکه در سال 2003 به عراق حمله کرد، تا کنون میلیارد ها دالر را در آن کشور مصرف کرده است.

واشنگتن در ماه گذشته میلادی گفت که امریکا در سال 2018 حدود 150 میلیون دالر را صرف عملیات های آوردن ثبات در عراق خواهد کرد.

امریکا همچنین از سال 2014 تا کنون حدود 1،7 میلیارد را در بخش کمک های بشردوستانه برای عراق پرداخت کرده است.

XS
SM
MD
LG