لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار امریکا به ۶۵ زندانی رها شده از بگرام


وزارت دفاع امریکا خبر داد در صورتی که هر یک از ۶۵ زندانی رها شده دوباره به خط جنگ بروند، آنها را از بین خواهد برد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز جمعه گفت که آن افراد در حال حاضر در فهرستی قرار ندارند که باید از بین برده شوند، اما در صورت پیوست دوباره با شورشی ها، به حیث دشمن هدف قرار خواهند گرفت.

آقای کربی به خبرنگاران در واشنگتن گفت "ایالات متحده در پی کشتار دشمانانی در افغانستان خواهد رفت که قوای امریکایی، متحدان و مردم افغانستان را هدف قرار دهند."

حکومت افغانستان ۶۵ زندانی را روز پنجشنبه باوجود مخالفت شدید ایالات متحده رها کرد. اما ایالات متحده می گوید که این افراد جنگجویان خطرناک طالبان اند و ممکن دوباره به صفوف آنها بپیوندند.

کابل نگهداشت این افراد را - که بیگناه قلمداد می کند - در مغایرت با قانون اساسی افغانستان می داند.

اما وانشگتن حکومت افغانستان را به تخطی از تفاهمنامۀ متهم می کند که به اساس آن ایالات متحده مسئولیت این توقیفگاه را به افغانستان سپرد. در تفاهمنامه آمده است که حکومت افغانستان تا زمانی افراد مشکوک را در توقیف نگهدارد که دوسیه های شان به شکل مکمل بررسی گردد.

اما مقامهای ایالات متحده پافشاری کرده اند که شماری از رها شدگان از توقیفگاه بگرام در حملاتی به گونۀ مستقیم و غیر مستقیم دخیل اند که منجر به جراحت و مجروحیت ۳۲ سرباز قوای ائتلاف و ۲۳ افغان شده است.

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده می گوید "تمام این افراد نباید در جاده ها آزادانه قدم بزنند... ما اسناد قوی علیه تمام شان داشتیم – اسنادی که از نظر انداخته شده و ما قناعت نداریم."

عبدالشکور دادرس، عضو کمیتۀ بررسی دوسیه های زندانیان بگرام انتقاد قوای ائتلاف را رد کرده، می گوید که پس از بررسی های متکرر دوسیه ها، هیچگونه مدارک اثبات جرم بر ضد این افراد دریافت نشد.

آقای دادرس به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که ۲۳ زندانی دیگر از نظر کمیتۀ بررسی، بیگناه می باشند، اما نهاد های کشفی و استخباراتی افغانستان مدعی اند که شماری ازین افراد مرتکب جرایم در برخی ولایات افغانستان شده اند.

مقامهای امریکایی نگران اند که حکومت رئیس جمهور حامد کرزی زندانی های بیشتر و خطرناکتر را در آینده رها خواهد کرد.
  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG