لینک های دسترسی

Breaking News

طرح باراک اوباما به کاهش تصاعد گازهای کاربن


حکومت ایالات متحده طرحی را ایجاد کرده است تا تصاعد گاز های کاربن را از کوره های انرژی در امریکا در جریان ۱۵ سال آینده یک ثلث کاهش دهد.

انتظار می رود که این طرح جدید تا سال آینده تکمیل شود و در گام نخست سویۀ گاز کاربن دای اکساید را محدود سازد، گازی که به عنوان عامل عمدۀ گرم شدن جو زمین و تغییر اقلیم تلقی می شود.

این پیشنهاد بخشی از پلان گستردۀ عملی برای رسیدگی به تغییرات اقلیمی است که باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده یک سال پیش آن را در تلاش برای کاهش درجۀ حرارت جو زمین اعلام کرد.

جینا مک کارتی، رئیس ادارۀ حفاظت محیط زیست ایالات متحده روز دو شنبه این پیشنهاد را بسیار آرمانی اما نایل شدنی عنوان کرد. از اهداف این ابتکار است تا منابع تجدید پذیر انرژی چون انرژی آفتابی و بادی و به همین سان موثریت انرژی ترویج یابد.

محراق داغ مرتبط با این طرح، توافق والیان به انکشاف پلان ها برای بر آورده ساختن معیار های تعیین شده از سوی حکومت مرکزی می باشد. در صورتیکه والیان جمهوریخواه از دنبال کردن این اهداف پرهیز کنند، ادارۀ حفظ محیط زیست پلان خود را برای همان ایالت طرح خواهد کرد.

مک کارتی گفت که عنصر کلیدی برای کارآیی این طرح این است که ایالت های 50 گانه امریکا اهداف خود را بر اساس شرایط خاص خویش ایجاد کنند.

مک کارتی گفت "ایالت ها این انعطاف پذیری را دارند تا به اهداف شان به هر طریقی که برای شان بهترین می نمایند، نایل آیند. برای طرح اهداف، غور کردیم که ایالت ها امروز در کجای کار استند و به کدام سمت روان استند. هر ایالت از دیگری متفاوت است، پس هر هدف و هر مسیر نیز متفاوت بوده می تواند."

هرچند نیازی نیست در مورد این پلان در کانگرس ایالات متحده رای گیری شود، قانونگذاران مجلس نمایندگان و سنا عهد کرده اند که برای جلوگیری از تطبیق این طرح تلاش خواهند کرد.

کوره هایی که از ذغال سنگ برای تولید برق استفاده می کند، بزرگترین منبع تولید گاز های گلخانه یی در ایالات متحده بوده و مسئول تولید یک سوم این گاز ها می باشد.

گروه های طرفدار حفظ محیط زیست از این طرح به خاطر تاثیرات اقلیمی و مزایای آن بر صحت عامه استقبال می کنند.

ال گور، معاون پیشین ریاست جمهوری ایالات متحده و مدافع برجستۀ محیط زیست، طرح آقای اوباما را مهمترین گام برای مبارزه با بحران تغییر اقلیم در تاریخ امریکا می خواند.

اما مخالفان این طرح از پیامد های اقتصادی آن هشدار می دهند. میچ مک کانل، سناتور جمهوریخواه این پیشنهاد را به مثابۀ خنجری بر قلب امریکایی های طبقۀ متوسط می پندارد.

مایک دونکن، یکی از نمایندگان صنعت استخراج ذغال سنگ در ایالات متحده می گویدکه اگر این طرح تطبیق شود، حکومت عمداً بحران جدید انرژی را ایجاد می کند.

اما مک کارتی این طرح را متضمن رشد اقتصاد، ایجاد مشاغل و موثریت انرژی عنوان کرده می گویدکه ذغال سنگ هنوز هم به صفت منبع عمدۀ تولید انرژی در ایالات متحده باقی می ماند.

مک کارتی گفت "زمانیکه این کار را انجام می دهیم، خطر تغییر اقلیم را به فرصت تجارتی مبدل خواهیم کرد، ابتکار و سرمایه گذاری را به تحرک وا خواهیم داشت و ما بزرگترین اقتصاد انرژی پاک در جهان خواهیم بود. فقط به خاطر انقراض نسل خرس های قطبی یا آب شدن صخره های یخ نه بلکه این اقدام به خاطر حفاظت از صحت و معیشت خود ما و حفاظت از اقتصاد و مشاغل می باشد."

رئیس جمهور اوباما در سال ۲۰۰۹ تعهد کرده بود که میزان تولید گاز های گلخانه یی را در ایالات متحده تا سال ۲۰۳۰ به ۳۰ در صدکاهش داده و آن را به سطحی برساند که در سال ۲۰۰۵ وجود داشت.

اقدام ایالات متحده برای مهار کردن افزایش گاز های گلخانه یی در حالی صورت می گیرد که مذاکره کنندگان سازمان ملل متحد نیز تلاش می کنند که تا پایان سال ۲۰۱۵ پیمان جدیدی را در مورد گرم شدن جو زمین ایجاد کنند.
XS
SM
MD
LG