لینک های دسترسی

مذاکرات امریکا و اسرائیل درباره مذاکرات اتمی ایران


یک هفته پس از تنش در روابط امریکا و اسرائیل، قصر سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که با جلو رفتن مذاکرات هسته ای ایران، امریکا و اسرائیل به "گونه ای کم نظیر" به هماهنگی خود ادامه می دهند.

به گزارش آژانس تلگرافی یهود، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی امریکا و یوسی کوهن، همتای اسرائیلی او روز پنجشنبه در کاخ سفید به طور مشترک ریاست جلسه "گروه مشاوره امریکا - اسرائیل" را برعهده داشتند.

در بیانیه قصر سفید درباره جلسه روز پنجشنبه در واشنگتن ذکر شده است که " در مورد ایران، هیئت امریکایی بر تعهد ما برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتومی تاکید کرد."

در این بیانیه آمده است که دو طرف درباره تلاش های دیپلماتیک گروه ۱+۵ و اتحادیه اروپا برای رسیدن به یک توافق جامع اتومی با ایران گفتگو کردند، توافقی که به گفته بیانیه کاخ سفید "بطور مسالمت آمیز و قابل تایید" نگرانی های جامعه جهانی در مورد برنامه اتومی ایران را حل و فصل کند.

قصر سفید در بیانیه خود آورده است که هیئت های دو کشور متعهد شدند که به "هماهنگی کم نظیر" خود ضمن ادامه مذاکرات اتومی قدرت های جهانی با ایران دامه دهند.

نشریه آتلانتیک مطلبی به نقل از یک عضو کابینه دولت بارک اوباما منتشر کرده بود که در آن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یک "بزدل" توصیف شده بود. آتلانتیک نام این مقام دولت اوباما را منتشر نکرد اما انتشار آن باعث تنش در روابط تل ابیب با واشنگتن شد.

مقام نامبرده نشده دولت اوباما، خشم قصر سفید از نتانیاهو را به خاطر ادامه ساختمان ها در شرق بیت المقدس و کرانه باختری (که فلسطینی ها امیدوارند بخشی از خاک کشور آینده فلسطینی باشد) و همچنین سعی برای پشتبانی در کانگرس و رسانه های امریکایی علیه توافق اتومی با ایران ابراز می کرد.

قصر سفید در بیانیه خود به روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها اشاره ای نکرده است، اما در عوض به موضوعاتی از جمله ائتلاف امریکا برای تضعیف و شکست گروه "دولت اسلامی" یا داعش اشاره کرده است.

قابل یادآوریست که "گروه مشاوره امریکا – اسرائیل" هر سال دوبار تشیکل جلسه می دهد.

XS
SM
MD
LG