لینک های دسترسی

Breaking News

خداحافظی سران حکومت وحدت ملی با اوباما


ارگ می‌گوید که اوباما با سران حکومت افغانستان تیلفونی حرف زده است.

ارگ می‌گوید که رئیس جمهور غنی و عبدالله رئیس اجرائیه شام چهارشنبه با بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، از طریق تیلفون خداحافظی کرده اند.

بر اساس خبرنامۀ ارگ، آقای اوباما در نخست، با اشاره به رویدادهای اخیر تروریستی در افغانستان با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، ابراز غم‌شریکی نموده و تسلیت گفته است.

همچنان آقای اوباما، همکاری نزدیک رهبران دو کشور امریکا و افغانستان را قابل قدر دانسته و از تلاش‌های رهبری افغانستان برای مبارزه با فساد و ایجاد حاکمیت قانون، قدردانی کرده است.

خبرنامه گفته است، رئیس‌ جمهور غنی نیز در مقابل، از غم‌شریکی وی تشکری کرده و از همکاری مؤثر و حمایت دوام‌دار بارک اوباما در بخش‌های مختلف با دولت و مردم افغانستان در هشت سال دوران ریاست ‌جمهوری‌اش، به نمایندگی از مردم و دولت افغانستان تشکری کرده است.

آقای غنی همچنان، تصامیم استراتیژیک بارک اوباما را در خصوص حمایت‌های تخنیکی و مالی ایالات متحده در بخش‌های امنیتی و انکشافی افغانستان و همچنان کمک آن کشور را در امر مبارزه با تروریزم و دفاع از افغانستان،کلیدی و حیاتی خوانده است.

رئیس جمهور غنی خطاب به اوباما گفته است "نقش شما در ایجاد روابط استراتیژیک میان دو ملت و دولت اساسات یک روابط بنیادین را گذاشته است که برای دهه‌های متمادی همچنان مستحکم باقی خواهد ماند، و بدین ‌منظور مردم افغانستان رهبری شما را در این عرصه قدردانی نموده و همیشه به یاد خواهند داشت".

از سوی دیگر، سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه دیشب با بارک اوباما رئیس جمهور امریکا، به عنوان خداحافظی صحبت‌های تیلفونی داشته است.

مجیب‌الرحمان رحیمی به خبرنگاران گفت، در این صحبت‌های تیلفونی، رئیس اجرائیه افغانستان، از حمایت امریکا در بخش‌های صلح و بازسازی از افغانستان قدردانی کرده است.

او افزود "آقای اوباما نیز از حکومت و مردم افغانستان ابراز خرسندی و تشکری کردند و از نقشی که در این راستا ایفا کرده بودند، راضی بودند و وعده سپردند که به عنوان شهروند ایالات متحده امریکا....آماده استند که در دفاع از داعیه افغانستان، در مبارزه با تروریزم و آمدن صلح و ثبات در منطقه در کنار ملت و مردم افغانستان باشند".

افغانستان با ایالات متحده امریکا روابط نزدیک دارد و در دومین روز ایجاد حکومت وحدت ملی، حکومت افغانستان قرارداد همکاری‌های دفاعی و امنیتی را با امریکا امضا کرد که بر اساس آن، پس از سال 2014 میلادی، زمینه حضور سربازان امریکایی را در افغانستان فراهم کرد.

افغانستان یک قرارداد را با سازمان ناتو نیز امضا کرده است.

اشتراک سفیر افغانستان در مراسم تحلیف ترمپ

مجیب‌الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان روز پنجشنبه در کابل به خبرنگاران گفت، شرکت‌نکردن سران حکومت افغانستان در آن مراسم، بیانگر روابط خوب یا ضعیف امریکا و افغانستان نیست؛ بلکه به گفتۀ وی، عرف همین‌گونه است که سفیران کشورها که در واشنگتن مقیم اند، در مراسم تحلیف شرکت می‌کنند.

آقای رحیمی افزود "در گذشته‌ها هم وقتی که آقای اوباما مراسم را به جای آوردند، رئیس جمهور افغانستان یا مقامات عالی‌رتبه شرکت نکرده بودند. این به معنای خوب‌بودن و بدبودن، بهتربودن و نبودن روابط نیست، عرف همین طور است، از نمایندگی‌های افغانستان در بیرون، دعوت شده که در آن مراسم اشتراک بکنند".

به گفتۀ آقای رحیمی، سفیر افغانستان مقیم واشنگتن در مراسم تحلیف دونالد ترمپ از افغانستان نمایندگی می‌کند.

قرار است که در بیستم جنوری شب جمعه به وقت افغانستان، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، از بارک اوباما طی مراسمی خاص قدرت را به دست بگیرد و به عنوان چهل‌وپنجمین رئیس جمهور امریکا، سوگند وفاداری یاد کند.

دعوت‌نشدن سران حکومت افغانستان در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا، با واکنش برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان به همراه بوده است و این موضوع را نمونه‌ای از علاقمندی دونالد ترمپ به افغانستان یاد کرده اند.

این منتقدین، حکومت افغانستان را به عدم گسترش روابط کاری با رهبری جدید امریکا مقصر دانسته اند.

حمدالله محب سفیر افغانستان در واشنگتن، در صفحۀ تویترش نوشته است که در مراسم تحلیف رئیس جمهور امریکا، فقط سفرا و خانم‌های شان به نمایندگی از کشورهای شان اشتراک می‌کنند.

XS
SM
MD
LG