لینک های دسترسی

Breaking News

لت و کوب خبرنگاران صدای امریکا در پاکستان و عراق


ژیار محمد (راست) و نعمت الله سرحدی (چپ)

نعمت الله سرحدی، گزارشگر سرویس دیوه صدای امریکا پنجشنبه شب پس از انجام وظیفه و هنگام بازگشت به خانه در یک پوسته پولیس واقع شهر چمن ایالت بلوچستان پاکستان توسط پولیس محل لت و کوب شد.

زمانیکه آقای سرحدی گفت که او گزارشگر صدای امریکا است، لت و کوب پولیس شدت گرفت که در نتیجه بینی آقای سرحدی شکست.

آقای سرحدی بلاخره توسط یکی از افراد حاضر در محل این رویداد از زیر لت و کوب پولیس رها شد. خبرنگاران محلی در چمن روز جمعه با راه اندازی مظاهره این اقدام خشونت آمیز را محکوم کردند.

سرویس دیوه صدای امریکا برای مناطق سرحدی شمال غرب پاکستان به زبان پشتو نشرات دارد.

از جانب دیگر، ژیار محمد، گزارشگر سرویس کردی صدای امریکا نیز روز پنجشنبه زمانیکه مصروف پوشش خبری یک مظاهره در بیرون از یک مسجد در شهر سلیمانیه در کردستان عراق بود، مورد حمله قرار گرفت.

یک مقام نیرو های امنیتی کردی از خانم محمد خواست تا کمره و تیلیفون موبایل خود را به وی بدهد و خانم محمد را در صورت سرپیچی از این خواست، تهدید به لت و کوب کرد.

هنگامیکه ژیار محمد از دادن کمره و موبایل خود خودداری کرد، مقام نظامی کرد با مشت بر سر خانم محمد زد که در نتیجه عینک او شکست.

ژیار محمد توانست وسایل خود را نزد خود نگه دارد و به پوشش خبری مظاهره ادامه دهد. مقام نظامی کردی بلاخره توسط سایر اعضای نیرو های امنیتی از ساحه بیرون ساخته شد.

اماندا بنیت، رئیس عمومی صدای امریکا در واکنش به این رویداد ها گفت از اینکه خبرنگاران صدای امریکا هنگام انجام وظایف شان به خاطر رساندن معلومات دقیق، توسط نیرو های امنیتی لت و کوب شده اند، وحشت زده شده است.

خانم اماندا افزود: "ایجاد ارعاب تنها سبب بروز تاثیرات معکوس می شود. صدای امریکا از تلاش برای جستجو و رساندن حقیقت به مردم هرگز عقب نشینی نخواهد کرد."

جان لنسینگ، رئیس بورد نشراتی ایالات متحده که صدای امریکا بخش از آن است در این مورد گفت: "بورد نشراتی ایالات متحده از مقام های پاکستان، عراق و سایر کشور های جهان می خواهد تا از انجام همچو اقدامات پرخاشگرایانه که هدف آن خاموش ساختن خبرنگاری آزاد و آزادی بیان است، خودداری کنند."

آقای لنسینگ افزود که تهدید به مسلک خبرنگاری به مثابه انکار از حقوق اساسی بشر بوده و نباید هیچ کشوری از همچو تهدید حمایت کند.

XS
SM
MD
LG