لینک های دسترسی

طوفان در فیلیپین از مباحث مهم این هفته در واشنگتن


افسر نیروهای بحری امریکا: "مردم واقعا درمانده و محتاج اند. هیچ کس را قبلا تا این اندازه گرسنه ندیده بودم."
در این هفته یاد بود از پنجاه ومین سالروز ترور جان اف کنیدی، رئیس جمهور پیشین ایلات متحده امریکا، نگرانی ها از بدترین طوفان در فیلپین و تلاش های دیپلوماتیک پیرامون برنامه هسته یی ایران از رویدادهای مهم هفته می باشد.

تیم نیروهای بحری ایالات متحده امریکا تا حال یک صد تُن کمک های اولیه را به آسیب دیده گان فیلیپینی ارائه داشته اند و غذا، آب نوشیدنی و سایر کمک ها در حال رسیدن به قربانیان می باشد.

توبی پیکن، یک افسر نیرو های بحری است. او می گوید "مردم واقعا درمانده و محتاج اند. هیچ کس را قبلا تا این اندازه گرسنه ندیده بودم."

توبی پیکن همچنان می گوید همکاری در ارائه نجات مردم کاری فوق العاده نیک است.

پیکن می گوید "ما هیچگاهی نمی خواهیم که این چنین وضعیت اتفاق بیافتد اما هنگامی که با آن رو به رو می شویم، کار نیک این است تا به ما دستور کمک به دیگران داده شود. غذا به آنان توزیع کنیم و به چهر های انان در این هنگام نگاه کنیم."

در همین حال، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا می گوید کمک ها به فلیپین ادامه خواهد یافت.

آقای اوباما می گوید "یکی از عمده ترین اصول ما این است، زمانی که دوستان ما در مشکل باشند، امریکا کمک می کند."

بحث هسته ای ایران

در همین حال رئیس جمهور اوباما از توافق ممکنه ایران روی برنامه هسته یی ایران صحبت کرد و به قانون گذاران امریکایی اصرار می ورزد تا تعزیرات تازه علیه ایران را به تعویق بیندازند.

آقای اوباما گفت "بیایید آزمایش کنیم که مقامات ایرانی این مسله را چگونه به طور صلح آمیز و دیپلوماتیک حل می کنند."

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا هفته گذشته سناتوران را توصیه کرد که تعزیرات تازه بر ایران مفید واقع نمی شود.

آقای کری گفت "این کار راه حلی را که منتج به یک توافق شود می بندد و دست آورد های مذارکاتی را که در طی 30 سال به این سو بدست آمده است، ممکن ناکام سازد."

مذاکرات کشور های پنج جمع یک با ایران پیرامون برنامه جنجالی ایران در ژنیف این هفته دوباره آغاز می شود. ایران خواستار پایان بخشیدن تعزیرات اقتصادی است در حالیکه ادامه غنی سازی یورنیم را حق کشور خود می دا ند.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، هر معامله ای که تحریم ها را بر ایران آسان می کند قبل از اینکه تهران تمام توانایی نظامی هسته ای خود را از بین می برد، قبل از وقت خوانده است.

جان کری در ملاقاتش با آقای نتانیاهو در اواخر این هفته، تلاش خواهد کرد تا نگرانی های اسرائیل را کاهش بخشد.

گزارش: مایکل بومن، خبرنگار صدای امریکا
ترجمه: رویا زمانی
XS
SM
MD
LG