لینک های دسترسی

Breaking News

طرفین جنگ افغانستان عمداً بر تاسیسات طبی حمله کرده اند-گزارش


آرشیف: شفاخانه داکتران بدون سرحد در شهر کندز در ماه اکتوبر ۲۰۱۵ توسط قوای امریکایی هدف قرار گرفت

یک سازمان حمایت از کودکان گزارش داده است که گروه‌های متخاصم به شمول حکومت افغانستان، به صورت مکرر تاسیسات و کارمندان طبی را در آن کشور آماج حملات قرار داده اند.

سازمان موسوم به Watch List که مقر اصلی آن در شهر نیویارک است، در این گزارش گفته است که حمله بر تاسیسات و کارمندان طبی تاثیر منفی بر سلامت کودکان در افغانستان داشته است.

در گزارش ۲۷ صفحه‌ای این سازمان که سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را تحت نظر قرار داده است، آمده است که در این سال ها، حملات گروه های متخاصم موجب شد تا بیش از ۲۴۰ بار تاسیسات طبی به گونۀ موقتی و دایمی در نقاط مختلف افغانستان مسدود گردند.

بر اساس این گزارش، در این حملات؛ تاسیسات طبی آسیب دید، تخریب شد، تجهیزات طبی و امبولانس‌ها چپاول شد؛ کارمندان طبی تهدید؛ شنکجه، توقیف و حتا کشته شدند.

در این گزارش همچنین آمده است که گروه‌های درگیر جنگ در افغانستان در برخی اوقات مانع دسترسی مردم به مراقبت‌های صحی شده و از تاسیسات صحی برایاهداف نظامی استفاده کرده اند، عملکردی که تخطی از قوانین بین المللی بشری می باشد.

در این گزارش آمده است که گروه طالبان و سایر گروه های مخالف حکومت مسوول اکثر حملات بر تاسیسات طبی شده است. اما در عین حال، قوای نظامی و امنیتی افغانستان نیز در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حد اقل مرتکب ۳۵ حمله بر تاسیسات و کارمندان صحی شده اند.

اما دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، در مصاحبه ای با صدای امریکا، کزارش Watch List را رد کرد.

آقای وزیر گفت "وزارت دفاع کاملاً این موضوع را رد می کند آیا امکان دارد که ما بر مراکز صحی حملات را اجرا کنیم؟"

آقای وزیری گفت به استثناۀ حملۀ طیاره های امریکایی بر شفاخانه در شهر کندز، "آنان جای را نشان بدهند که بر مراکز صحی حمله صورت گرفته است".

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اما ادعا کرد که مخالفین حکومت با استفاده از مساجد و مراکز صحی از غیر نظامیان به حیث سپر انسانی استفاده می کنند.

کریستین موناگان، محقق در سازمان Watch List می گوید که "حملات هدفمند بر تاسیسات طبی، سیستم شکنند صحی افغانستان را نابود کرده است و موجب شده است تا بسیاری از غیر نظامیان به مواظبت های حیاتی طبی دسترسی نداشته باشند".

به گفتۀ موناگان، در نتیجۀ این حملات کودکان متاثر شده اند و "ما شاهد مرگ و میر، زخمیان بیشتر بوده ایم و امراض نیز شیوع یافته است".

بر اساس گزارش سازمان جهان صحت، ۴.۶ میلیون نفر به شمول ۲.۳ میلیون کودک در سراسر افغانستان به مواظبت های جدی صحی نیازمند استند.

در گزارش سازمان جهانی صحت آمده است که بیش از یک میلیون کودک از سو تغذیۀ حاد رنج می برند و این رقم ۴۰ در صد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی نشان می دهد. علاوه بر آن، امراض ساری افزایش یافته است و به گفتۀ سازمان جهانی صحت، در سال ۲۰۱۵ میلادی، افغانستان شاهد ۱۶۹ واقعۀ سرخکان بود که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۴۱ در صد افزایش را نشان می دهد.

در همین حال، دفتر معاونت ملل متحد برای افغانستان یا یوناما، گزارش داده است که تلفات کودکان در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ در افغانستان ۲۴ درصد افزایش یافته است.

سازمان Watch List از همه گروه های درگیر جنگ افغانستان به شمول حکومت آن کشور خواسته است تا حمله بر تاسیسات و کارمندان طبی را به صورت فوری توقف دهند.

این سازمان برای اولین بار از سرمنشی ملل متحد خواسته است تا در گزارش سال ۲۰۱۵ خود در مورد کودکان، اردو و پولیس ملی افغانستان را در فهرست گروه های مسوول این حملات بگنجاند. در حال حاضر، گزارش سالانۀ سرمنشی ملل متحد، تنها گروه طالبان را مسوول حملات بر تاسیسات و کارمندان صحی تلقی می کند.

XS
SM
MD
LG