لینک های دسترسی

Breaking News

قصر سفید میزبان رهبران استونیا، لتویا، و لتوانیا است


رئیس جمهور ترمپ، امروز سه شنبه، در قصر سفید میزبان رهبران استونیا، لتویا، و لتوانیا برای نشست کشور های حوزۀ بالتیک است.

این نشست در حالی صورت می گیرد که تنش ها همچنان میان روسیه و غرب رو به افزایش است و رهبران کشور های بالتیک ، نگران جاه طلبی روسیه در اروپای شرقی اند.

انتظار می‎رود که رؤسای جمهور سه کشور بالتیک امروز از رئیس جمهور امریکا بخواهند تا با تقویه ناتو در شرق اروپا، جلو فعالیت‎های روسیه را بیگیرد. این در حالیست که قصر سفید به تازه‎گی تحریم‎های جدیدی را علیه افراد، شرکت‎ها و سازمان‎های استخباراتی روسیه وضع کرد و همچنان به خاطر اتهام بریتانیا که گفته‎ است مسکو در پی مسموم کردن یک جاسوس روسی و دخترش در آن کشور دست دارد، ۶۰ دیپلومات روسی را از امریکا اخراج کرد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده درجریان سفرش به استونیا در تابستان گذشته واضح ساخت که ایالات متحده متعهد است تا در قبال هر نوع تهاجم و تجاوز روسیه، درکنار کشورهای حوزۀ بالتیک قرار خواهد داشت.

انتظار می رود رهبران سه کشور بالتیک بر این نکته تاکید کنند که ایالات متحده نباید روسیه را تهدید نماید که در حال حاضر در معرض آن قرار دارد؛ در حالی که مسکو همچنان به آزمایشات راکتی در آبهای بین المللی نزدیک به لتویا و سویدن ادامه می دهد.

برخی از کارشناسان می گویند تعدادی از کشورهای عضو ناتو نگران تکرار توصیف و ستایش های ترمپ از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هستند. آنها همچنین شاهد بررسی اقدامات ایالات متحده هستند.

اکثر کارشناسان معتقدند که جمهوری های بالتیک مایل اند حضور نظامی ایالات متحده را در کشورهای خود به عنوان یک علامت قوی در برابر روسیه ، به عوض تمرینات دورانی ناتو ببینند.

ادارۀ حکومت آقای ترمپ میگوید که علی رغم آن که روابط میان دوقدرت رو به وخامت گذاشته است، قصر سفید مایل است سطح اجلاس را با دورنمای نخستین دیدار رئیس جمهور روسیه ، بلند ببرد.

XS
SM
MD
LG