لینک های دسترسی

Breaking News

انتقادها از دعوت ترمپ به رئیس جمهور فلپین


آرشیف: دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده از همتای فلیپینی اش دعوت کرده تا از قصر سفید دیدار کند

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، از همتای فلیپینی اش رودریگو دوتریته، در حالی به قصر سفید دعوت کرده که وی به دلیل سرکوب مرگبار قاچاقچیان مواد مخدر در فلیپین، مورد انتقاد های شدید بین المللی قرار گرفته است.

راینس پریبوس، رئیس دفتر آقای ترمپ در مصاحبۀ با تلویزیون ABC گفته است که در حال حاضر، بزرگترین تهدید که متوجه کشور های آسیایی می گردد، چیزی است که در کوریای شمالی رخ می دهد.

آقای پریبوس همچنین گفته است صرف نظر از اینکه مقامات فلیپینی "خوب یا بد" استند و در کشور خود چه کاری انجام می دهند، آنچه مهم است این است که فلیپین در مورد کوریای شمالی باید در عین موضع قرار داشته باشد که که ایالات متحده قرار دارد.

اظهارات آقای پریبوس یک روز پس از آن بیان شد که آقای ترمپ با همتای فلیپینی خود تماس تیلفونی بر قرار کرد و برایش گفت که خواهان ایجاد "روابط گرم" با آقای رودریگو دوتریته می باشد.

رئیس جمهور دوتریته به اظهارات تند و غیر متعارف اش معروف است و چند روز قبل گفت که برای خوردن جگر تندروان اسلامی فقط به نمک و سرکه نیاز دارد
رئیس جمهور دوتریته به اظهارات تند و غیر متعارف اش معروف است و چند روز قبل گفت که برای خوردن جگر تندروان اسلامی فقط به نمک و سرکه نیاز دارد


قصر سفید طی اعلامیۀ تماس تیلفونی رهبران دو کشور را "بسیار دوستانه" توصیف کرد و تاکید کرده که حال روابط میان دو کشور در یک "مسیر بسیار مثبت" قرار گرفته است.


با آنهم در اعلامیۀ قصر سفید در مورد سرکوبی قاچاقچیان مواد مخدر توسط ادارۀ آقای دوتریته که با انتقاد و محکومیت بین المللی مواجه شده است، چیزی گفته نشده است.

موقف ملل متحد در مورد سرکوبی قاچاقچیان در فلیپین

بن کی مون، سرمنشی پیشین ملل متحد، به شدت کشتار های فرا قضایی توسط ادارۀ آقای دوتریته را محکوم کرد و آنرا "تخطی از حقوق و آزادی های اساسی" عنوان کرد.


آقای دوتریته که سال گذشته به قدرت رسید، به طور گسترده قاچاقچیان مواد مخدر را در آن کشور سرکوب کرده است. تحلیلگران می گویند که از زمان روی کار آمدن آقای دوتریته، بیش از ۶۰۰۰ نفر به ظن قاچاق مواد مخدر در فلیپین، کشته شده اند. بر اساس گزارش ها، یک-سوم حصۀ این کشتار ها توسط پولیس آن کشور صورت گرفته و متباقی آن توسط مردم اوباش.

سال گذشته، آقای دوتریته حتی به رسانه های بریتانیایی گفت که وی زمانیکه شاروال شهر جنوبی داوائو بود، شخصاً سه شخص مظنون به قاچاق مواد مخدر را کشته است.

تماس تیلفونی رهبران امریکا و فلیپین و آزمایش میزایل کوریای شمالی

تماس تیلفونی رئیس جمهور ترمپ با رئیس جمهور دوتریته همزمان با یک آزمایش میزائیل بالستیک دیگر توسط کوریای شمالی صورت گرفت. تحلیلگران ایالات متحده و کوریای جنوبی می گویند که آزمایش روز شنبه کوریای شمالی، ناکام بود و میزایل شلیک شده در دریای جاپان فرود آمد.

آزمایشات بالستیک کوریای شمالی، واکنش واشنگتن را نیز در پی داشته است. پس از این آزمایشات، ایالات متحده سیستم پیچیدۀ میزایل را در کوریای جنوبی که متحد امریکا است، جا به جا کرد. علاوه بر آن، رئیس جمهور ترمپ جا سازی کشتی های جنگی را در منطقه هدایت داده است که شامل یک کشتی زیر دریایی مجهز با سلاح هسته یی می باشد تا از این طریق، قدرت نظامی خود را به نمایش بگذارد.

پیونگ یانگ دو آزمایش هسته ای غیر مجاز را سال گذشته انجام داد و در عین حال، در یک سال گذشته حدود ۲۴ راکت را فیر کرد تا قدرت برنامۀ سلاح هسته ای و میزایل های بالستیک خود را به نمایش بگذارد.

در همین حال، آقای ترمپ اعلام کرده است که از یک آزمایش هسته ای دیگر توسط کوریای شمالی "ناخشنود" خواهد شد.

آقای ترمپ روز یکشنبه در مصاحبۀ تلویزیونی با شبکه خبری CBS گفت که به اعتقاد وی شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، نیز از یک آزمایش هسته‌ ای دیگر توسط کوریای شمالی "خشنود" نخواهد بود.

اما آقای ترمپ در مورد سوالی که آیا این ناخشنودی به معنی اقدام نظامی بر ضد پیونگ یانگ خواهد بود یا خیر، پاسخ واضح نداد و فقط گفت "باید منتظر" بود.

مرحلۀ نهایی میزایل های قاره پیمای کوریای شمالی

کیم جونگ یون، رهبر کوریای شمالی در جریان سخنرانی اش به منابست سال نو در آن کشور گفت که برنامۀ ساخت میزایل های قاره پیمای آن کشور، به "مرحله نهایی" رسیده است.

کوریای شمالی از سال ۲۰۰۶ میلادی به این سو با تعزیرات اقتصادی ملل متحد مواجه بوده است. هدف وضع این تعزیرات، کاهش سرعت انکشاف برنامۀ تسلیحات هسته ای و برنامه میزایل های بالستیک آن کشور، می باشد.

از سال ۲۰۰۶ میلادی به این سود، واشنگتن و اکثر کشور های جهان به صورت مکرر خواهان خلع سلاح هسته ای شنبه جزیرۀ کوریای شمالی شده اند. اما رهبران کشور های غربی تا حال به پلان نهایی دست نیافته اند که آیا بر کوریای شمالی فشار وارد کنند تا دست از تولید سلاح هسته ای بکشد و یا برایش امتیازات بدهند تا از آن صرف نظر کند.

XS
SM
MD
LG