لینک های دسترسی

گاردین: 'راه تدارکاتی ناتو از پاکستان ممکن قطع شود'


گاردین: 'راه تدارکاتی ناتو از پاکستان ممکن قطع شود'

روزنامه گاردین چاپ لندن در شماره روزشنبه خود مقاله یی را در مورد احتمال مسدود شدن خط تدارکاتی ناتو از طریق پاکستان به چاپ رسانیده که در آن آمده است پس از کشته شدن بن لادن در پاکستان، پارلمان آن کشور تصمیم گرفته است تا تمام جنبه های روابط پاکستان را با ایالات متحده مورد بررسی قرار دهد.

نویسنده مقاله می نویسد این تصمیم پارلمان پاکستان میتواند تهدیدی برای خط تدارکاتی عمده ناتو باشد که مواد سوخت و وسایل مورد نیاز آن از طریق آنکشور وارد افغانستان میگردد.

گاردین در مورد این جلسه فوق العاده پارلمان پاکستان که ده ساعت دوام نمود علاوه می کند در این نشست مقامات اردو از نارسایی خود پوزش خواستند و پارلمان پیشنهاد نمود تا آمر استخبارات این کشور استعفا دهد.

نویسنده مقاله روزنامه گاردین در جایی دیگری می نویسد در حالیکه عملیات نیرو های خاص ایالات متحده در پاکستان که منجر به هلاکت رهبر شبکه القاعده گردید، کارآیی اردو و استخبارات این کشور را زیر سوال برده است؛ اعضای پارلمان پاکستان در برابر "عملیات یک جانبه" در آینده به شمول حملات طیاره های بی پیلوت اداره مرکزی استخبارات ایالات متحده (سی آی ای) هشدار داده و از حکومت آنکشور تقاضا نموده است تا خط تدارکاتی ناتو را که از کراچی الی افغانستان ادامه دارد، قطع نماید.

گاردین می افزاید در نگرانی از کشیدگی روابط میان پاکستان و ایالات متحده، اداره اوباما سناتور جان کییری امر کمیته روابط خارجی سنای آن کشور را به پاکستان فرستاده است تا تعادل جدیدی به این روابط بی موازنه ببخشد.

وی قبل از مسافرتش به پاکستان در کابل به خبرنگاران گفت ما در پی طرقی برای از هم گسیختن این روابط نیستیم، ما راهی را برای احیای آن می جوییم.

تبصره لوموند درمورد کشته شدن شورشیان با اسنادهویت فرانسوی

روزنامه لوموند چاپ پاریس در یکی از شماره های اخیر خود در مورد کشته شدن یک شورشی فرانسوی در افغانستان تبصره یی منتشر نموده و نوشته است در روزهای گذشته یک شورشی که پاسپورت فرانسوی با خود داشت طی عملیات نیرو های ایتلاف در ولایت زابل از پا در آمده است.

گاردین: 'راه تدارکاتی ناتو از پاکستان ممکن قطع شود'
گاردین: 'راه تدارکاتی ناتو از پاکستان ممکن قطع شود'

نویسنده مقاله روزنامه با تکیه به گفته های برنارد والرو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نوشته است در جمله شورشیانی که در حوالی نهم ماه می در ولایت زابل کشته شدند، مردی با پاسپورت فرانسوی نیز شامل می باشد. وی گفته است که سفارات فرانسه می کوشد تا هویت این مرد را و اینکه آیا وی تبعه فرانسه می باشد و یا خیر معلوم نماید.

لوموند به ادامه تبصره اش می نویسد از مدتها به این سو مسوولین اداره اطلاعات مبارزه علیه دهشت افگنی فرانسه، کسانی که خود را مجاهد خوانده برای جنگ با نیروهای بین المللی به افغانستان سفر نموده اند، تحت نظر دارند.

روزنامه می افزاید در این اواخر کلود گیان وزیر داخله فرانسه گفته است شماری از فرانسوی ها برای آموزش جنگ به افغانستان سفر نموده اند.

روزنامه نوشته است این تعداد که شمار آنان به ده تن میرسد از میانه جامعه مسلمانان افراطی این کشور به افغانستان رفته اند.

XS
SM
MD
LG