لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ در یمن جان ۱۴۰۰ کودک را گرفته است


بیش از ۲۰۰۰ مکتب در یمن به روی شاگردان مسدود شده و به پناهگاه بیجا شده‌گان مبدل شده است

سازمان ملل متحد گزارش داده است که در نتیجۀ جنگ در یمن، حدود ۱۴۰۰ کودک جان باخته و کم از کم ۲۰۰۰ مکتب به روی کودکان مسدود شده است.

صندوق پولی سازمان ملل متحد برای کودکان یا یونیسف همچنین گفته است که شماری از مکاتب مسدود شده حال به مثابۀ پناهگاه برای بیجا شدگان داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

مریتزل ریلانو، نمایندۀ یونیسف در یمن گفته است که کشته شدن کودکان بیانگر ادامۀ حملات بر ساحات غیر نظامی است. به گفتۀ وی اکنون کودکان به جای اینکه برای آموزش به مکتب بروند، شاهد مرگ، جنگ و بربادی اند.

نمایندۀ یونیسف در یمن همچنان گفته است که از مارچ ۲۰۱۵ میلادی تا کنون که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی حملات را بر مواضع شورشیان شیعۀ حوثی در یمن آغاز کرده است، بیش از ۲۱۴۰ کودک دیگر در یمن زخمی شده است. شورشیان شیعۀ حوثی از سوی ایران حمایت می‌شوند.

خانم ریلانو گفت "مکاتب باید همه وقت در صلح، مکان امن برای آموزش، رشد و بازی کودکان باشد. کودکان هرگز نباید به خاطر رفتن به مکتب و آموزش خطر مرگ را متقبل شوند."

با اینحال به گفتۀ ریلانو، ارقام دقیق کودکان کشته و زخمی شده در جنگ یمن شاید بیشتر از این باشد. او از طرف‌های درگیر جنگ در یمن خواست تا از غیرنظامیان به ویژه کودکان محافظت کرده و از حمله بر ساحات غیرنظامی پرهیز کنند.

روز سه شنبه، در اثر دو حملۀ هوایی ائتلاف به رهبری سعودی در نزدیکی یک مکتب در شهر صنعا – پایتخت یمن- یک کودک دختر کشته و چهار کودک دیگر زخمی شد.

XS
SM
MD
LG