لینک های دسترسی

Breaking News

زلمی رسول: دیپلماسی میان کابل و اسلام آباد ناکام شد


اگر چه زلمی رسول، وزیر خارجه افغان، صریحا از چگونگی تلاشهای دیپلماتیک کابل حرف نزد اما ناتوانی دیپلماسی برای حل بحران راکتباری پاکستان بر ولایت کنر را تایید کرد.

آقای رسول گفت "کوششهای دیپلوماتیک من به کدام نتیجه نرسیده و اینها (حملات راکتی) ادامه دارند. اینجا باید تصامیم جدی ملی گرفته شود."

ناکامی دیپلماسی میان حکومتهای افغانستان و پاکستان برای توقف راکتباری های مسلسل ارتش پاکستان بر ولایت کنر، بحران موجود میان دو کشور همسایه را شدیدتر ساخته است.

زلمی رسول و رحمت الله نبیل، رئیس ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، که به روز چهار شنبه در یک اجلاس ولسی جرگه صحبت میکردند گفتند از آغاز حملات تا حال بیشتر از ۲۱۰۰ فیر راکت بر قلمرو افغانستان اصابت نموده است.

آقای نبیل ارتش پاکستان را به انجام این حملات یک جانبه متهم نمود اما از آمار زیانهای جانی و مالی این حملات چیزی نگفت.

"باید واضح بسازم که هرافغان ویا خارجی که به این باور باشد که از آنطرف حملات را نظامیان پاکستانی نمی کنند، آنها جنایات پاکستانیان را کتمان میکنند."
رحمت الله نبیل، رئیس امنیت ملی افغانستان...


نکات جالب دیگر در اظهارات رئیس امنیت ملی افغانستان اینبود که او نظامیان پاکستانی را به اشغال مناطقی مرزی افغانستان متهم کرد. او همچنان گفت نظامیان پاکستانی افغانهای مقیم مرز را مجبور میکنند تا تابعیت پاکستانی بگیرند.

نماینده گان ولسی جرگه پس از شنیدن اظهارات این دو مقام ارشد حکومت، بر گفتگوهای بیشتر در این مورد تاکید ورزیدند. قرار است وزرای امور داخله و دفاع ملی افغانستان هم به روز شنبه به مجلس ولسی جرگه برای توضیحات فرا خوانده شوند.
XS
SM
MD
LG