لینک های دسترسی

Breaking News

دومین فابریکه ذوب آهن در ولایت هرات افتتاح شد


فابریکه ذوب آهن هرات
فابریكه ذوب آهن "كابل فولاد" باهزینه ای بالغ بر 8 میلیون دالر امریكایی توسط یکی از تجار داخلی تاسیس شده كه هم اکنون نزدیك به 300 کارگر درآن مشغول کاراست.

انوار الحق احدی وزیر تجارت وصنایع افغانستان در مراسم افتتاح این فابریکه گفت که با تاسیس این فابریكه از خروج صدها میلیون افغانی، برای خرید آهن به كشورهای همسایه جلوگیری میشود.
" افغانستان ضرورت بسیار زیادی به تولید مواد آهن دارد - بیشتر از پنجصد هزار تن - و اینها (فاریکه ها) سالانه در حدود بیست و چهار تا بیست و پنج هزار تن آهن تولید میكند و در افغانستان آهن كهنه بسیار زیاد است و تا زمانی كه این آهن استفاده میشود، معدن آهن حاجیگك(ولایت بامیان) به بهره بردای سپرده خواهد شد و آینده فولاد در افغانستان بسیار خوب است."

کیفیت محصولات
عصمت الله وردک رییس فابریكه ذوب آهن کابل فولاد نیز از كیفیت بالای تولیدات فابریكه اش صحبت کرده گفت که تولیدات آن فابریکه مطابق به معیار های جهانی است.
" من به تمام مردم افغانستان به جرأت این اطمینان را میدهم كه تمام تولیدات كابل فولاد را به هر نقطه ای از جهان كه میخواهند ببرند و تست كنند و بعداً استفاده كنند وانشاالله هیچ مشكلی در آن نیست."

اکتشافات بعدی
داوود صبا والی هرات نیز از روند رو به رشد صنعت وتجارت در این ولایت سخن زده گفت که تلاش ها برای استخراج منابع منرالی در ساحات هرات ادامه دارد.
" این نخستین گام بود در راه استفاده از مواد منرالی در هرات و ما هم اكنون روی یك پروژه اكتشاف آهن در ولسوالی غوریان كار میكنیم و همچنان یك معدن مس در ولسوالی ادرسكن به مزایده گذاشته شده كه ده ها شرکت خارجی روی ان دست گذاشته اند."

مشکلات فرا راه
با این همه خان جان الكوزی معاون اتاق های تجارت وصنایع كشورازعدم حمایت دولت از سرمایه گذاران داخلی یاد آوری کرده گفت که افرادی دردولت وجود دارند كه با استفاده از نفوذ خود دست به اختطاف تجار زده و مانع سرمایه گذاری آنها در كشور میشوند.
هم اکنون فابریكه ذوب آهن "كابل فولاد" در هرات تنها سیخ گول تولید میكند كه مواد خام آنرا از پارچه های کهنه آهن در داخل افغانستان جمع آوری میكند.
XS
SM
MD
LG