لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی ها در مورد توقف آموزش پولیس محلی افغان


پولیس محلی افغان

پس از یک سلسله حملات مرگبار بر سربازان خارجی، نیرو های خاص ایالات متحده برنامۀ آموزش پولیس محلی را به تعلیق در آورده است.

ایتلاف به رهبری ایالات متحده گفته است که آموزش شماری از نیرو های پولیس محلی را که از پشتیبانی حکومت برخوردار اند، کم از کم برای یک ماه توقف داده است.

دگرمن جان هارل یک سخنگوی نیرو های خاص ایالات متحده در افغانستان گفته است که توقف این برنامه برای نیرو های ایالات متحده فرصت آن را فراهم خواهد ساخت تا روند استخدام نیرو های افغان و شبه نظامیان را دوباره بررسی کنند.

اما، کمال ناصر اصولی، نمایندۀ مردم در شورای ملی افغانستان به این باور است که تجهیز و آموزش پولیس محلی دور نمای امنیت افغانستان را پس از خروج نیرو های خارجی، با خطر بزرگی مواجه می سازد.

اصولی می گوید: "هرچند امکان دارد تشکیل پولیس محلی در شماری از مناطق نا امن مثبت واقع گردد، اما به نظر من اگر ما دارای یک حکومت مقتدر نبوده و پس از سال 2014 نتوانیم این پولیس را تحت ادارۀ درآوریم، به باور من پولیس و ملیشه ها خطرناکترین اسلحه را برای برانداختن حکومت در آینده، تشکیل می دهند."

به گفتۀ سخنگوی نیرو های ایالات متحده زمان از سرگیری آموزش پولیس محلی تا هنوز معلوم نیست، اما آقای "اصولی" توقف این آموزش ها را از جانب ایالات متحده، نقض پیمان ها از جانب آن کشور تعبیر می کند.

اصولی می گوید: "در صورتیکه ایالات متحده خواهان تقویت بیشتر اردوی افغانستان نمی باشد، به عقیدۀ من همۀ پیمان هایی را که ما با ایالات متحده داریم، به این ترتیب از جانب آنکشور نقض می گردد ."

اما به گزارش اسوشیتدپرس جگرن ستیف نیتا، یک سخنگوی ماموریت آموزشی ناتو می گوید که برنامۀ آموزشی این پیمان برای اردوی و پولیس ملی افغان، توقف نیافته است.

این در حالی است که در 34 مورد حمله از جانب نیرو های امنیتی افغان و یا شورشیانی در لباس آنان بر ضد نیرو های خارجی، 45 سرباز ایتلاف بین المللی کشته شده است.
  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG