لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش افغانستان برای نزدیک ساختن ایران و امریکا


کنفرانس بین المللی " دهۀ تغییر؛ نقش کشورهای منطقه" در ولایت هرات برگزار شد.

كنفرانس بین المللی " دهۀ تغییر؛ نقش کشورهای منطقه" با شرکت نمایندگان کشور های خارجی، نخبه گان و شخصیت های سیاسی در ولایت هرات كار خود را آغاز كرد.

داوود مرادیان، رییس انستیتوت مطالعات ستراتیژیک افغانستان هدف از برگزاری این كنفرانس را ایجاد پل مشترک برای از بین بردن جریانات و رقابت های منفی بین امریكا و ایران عنوان کرد.

آقای مرادیان همچنان گفت که این انستیتوت خواهان ایجاد یك برنامه سه جانبه بین افغانستان، ایالات متحده امریكا و ایران است.

حسین شیخ الاسلام، مشاور رییس مجلس ایران در امور بین المللی گفت که در صورت خروج نیروهای نظامی امریكا از افغانستان، ایران حاضر به مذاكره با امریکا می باشد.

مشاور مجلس ایران گفت که کشورش خواستار دخالت در امور افغانستان نبوده بلکه از "گفتگو های افغانی – افغانی" پشتیبانی می کند. او اضافه کرد که تهران خواستار همین گونه راه حل در خصوص موضوع سوریه نیز می باشد.

داکتر رنگین دادفر سپنتا رییس شورای امنیت ملی نیز در این كنفرانس از كشورهای ایران و پاكستان خواست تا از مشاركت ستراتیژیک با طالبان دست بردارند.

رئیس شورای امنیت ملی افغانستان گفت که اگر شماری از کشور ها بنا بر دشمنی ایدیولوژیک شان با ایالات متحده و غرب با "ترویزم طالبانی" مدارا کنند و از آنها برای آسیب رساندن به افغانستان بهره گیری کنند، این امر مشارکت استراتیژیک با طالبان تلقی می شود.

در جریان این کنفرانس نمایندگان ایالات متحده امریکا و شماری از کشور های منطقه نیز دیدگاه خود را در پیوند به اوضاع کلی افغانستان پس از سال 2014 مطرح ساختند.

این کنفرانس با شرکت نمایندگان حدود 30 کشور جهان، نخبگان سیاسی، شخصیت های مطرح انستیتیوت مطالعات استراتیژیک افغانستان و مهمانان ویژه چون شاهدخت ایندیا دختر شاه امان الله غازی برای دو روز در شهر هرات برگزار شده است.
XS
SM
MD
LG