لینک های دسترسی

Breaking News

ولسی جرگه: حقوق اقلیت هنود افغانستان تامین شود


ولسی جرگه شورای ملی افغانستان روز شنبه در جلسۀ عمومی و علنی از حکومت خواست تا در پابندی به احکام قانون اساسی برای رفع مشکل شهروندان غیرمسلمان افغان ادای مسئولیت کند.

بر اساس قانون اساسی افغانستان اقلیت های دینی غیرمسلمان افغان حق دارند تا مراسم و مناسک دینی شان را آزادانه برگزار نمایند.

ولسی جرگه در حالی این موضوع را به بحث می گیرد که روز جمعه جمعیتی از اهل هنود و سک ها در منطقۀ قلعچه شهر کابل حین اجرای مراسم دینی شمشان (سوختاندن جسد) با ساکنین مسلمان آن محل دچار مشکل شدند.

شکریه بارکزی، نماینده مردم کابل در ولسی جرگه با اشاره به مواد قانون اساسی که برای شهروندان غیرمسلمان افغان نیز اجازۀ اجرای مناسک دینی شان داده شده است، محدودیت بر اجرای مناسک دینی هندو ها و سک ها را مغایر احکام قانون اساسی خواند.

خانم بارکزی ابراز امیدواری کرد که حکومت افغانستان در راستای سهل ساختن و زمینه سازی برای انجام مناسک اقلیت های دینی غیر مسلمان به شیوۀ درست آن، مسئولیت های خود را انجام دهد.

رسالت دینی

آیت الله عرفانی، نماینده ولایت پروان نیز در اشاره به رویداد اخیر در شهر کابل گفت که تامین امنیت و فراهم کردن زمینه برای اجرای مناسک دینی اقلیت های غیر مسلمان نه تنها وظیفه ملی و قانونی است بلکه یکی از مکلفیت های دینی مسلمانان نیز است. او از مجلس خواست تا به این مسئله توجه جدی کند.

نعمت الله غفاری، معاون دوم ولسی جرگه در پایان نشست از حکومت افغانستان به گونۀ جدی تقاضا کرد تا به مشکل شهروندان هنود افغان رسیدگی شود.

انارکلی هنریار، عضو مشرانوجرگۀ افغانستان می گوید که حکومت محل جدیدی را برای اجرای مراسم مذهبی شمشان یا سوختاندن جسد برای هندو ها تدارک کرده است، اما به گفتۀ خانم هنریار این محل در فاصلۀ بسیار دور از شهر قرار داشته و از رهگذر امنیت نیز در شرایط کنونی محل مناسبی پنداشته نمی شود.

ده ها تن از جامعه اهل هنود و سک های افغانستان، روز جمعه پس از جنجال با ساکنان مسلمان قلعچه از آن محل تا دروازۀ ارگ به راهپیمایی اعتراضی پرداخته و از حکومت خواستار حل مشکلات شان شدند.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG