لینک های دسترسی

Breaking News

برگزاری کنفرانس علما در کابل بدون حضور علمای پاکستانی


طاهر اشرفی، رئیس شورای علمای پاکستان
قرار بود روز پنجشنبه هیاتی از علمای پاکستانی برای مذاکرات در مورد اجندای کنفرانس علمای دینی افغانستان و پاکستان به کابل بیاید، اما با وجود توافق قبلی این هیات به کابل نیامد.

مولوی شهزاده شاهد، سخنگوی شورای عالی صلح و عضو ولسی جرگۀ افغانستان گفت که اگر این کنفرانس به دلیل حضور نداشتن علمای پاکستانی برگزار نشود، علمای افغانستان در یک وقت مناسب کنفرانسی را با علمای جهان اسلام برگزار خواهند کرد.

عدم شرکت علمای پاکستان در کنفرانس کابل، واکنش مردم و علمای افغانستان را برانگیخته است . برخی به این باور اند که علمای پاکستان با این عمل خود، از تکلیف و وجیبه شرعی شانه خالی کرده اند و شماری هم می گویند که شاید این نظر تمام علمای پاکستان نخواهد باشد .

قاضی محمد امین وقاد، یک عالم دینی افغان گفت که ذهنیت و موقف جدید علمای پاکستانی، یکی از موانع اساسی سر راه صلح در افغانستان است.

آقای وقاد افزود که توافق بین هر دو رهبران افغانستان و پاکستان در نشست لندن صورت گرفت تا جلسۀ مشترک علمای دینی هر دو کشور برای حل معضلاتی که گریبانگیر هر دو ملت است بر گزار شود.

آقای وقاد علمای دینی پاکستان را متهم کرد که با شرکت نکردن در کنفرانس کابل، می خواهند از مشروعیت نظام موجود در افغانستان بکاهند.

شماری از علمای دینی پاکستان گفته اند تا زمانیکه طالبان در کنفرانس مشترک علمای دینی افغانستان و پاکستان دعوت نشوند، جانب پاکستانی از شرکت در این کنفرانس پرهیز خواهد کرد.

این در حالی است که طالبان از پیش شرکت در این کنفرانس را رد کرده و از سایر علمای اسلامی نیز خواسته اند که در آن سهم نگیرند.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG