لینک های دسترسی

Breaking News

سوء تعبیر یا ستیزه جویی در گفتار کرزی


حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به تازگی بار دیگر بر ایالات متحده-نزدیکترین شریک غربی خود- تاخته و آن کشور را به همکاری با طالبان برای ادامۀ حضور سربازان خارجی در افغانستان متهم کرد.

گونتر کتز، سخنگوی آیساف می گوید که این اظهارات بر وضعیت نیرو های بین المللی تاثیر گذار نخواهد بود. او می افزاید که روند انتقال بر اساس ستراتیژی داده شده از جانب ناتو در حال تطبیق است و در پابندی حکومت افغانستان و آیساف برای پیشبرد این روند و ادامۀ مشارکت هیچ شک و تردیدی و جود ندارد.

در حالیکه افغانستان از یکسو در مسیر روند انتقال قرار دارد و از سوی دیگر انتخابات رو در راه ریاست جمهوری در آن کشور نقطۀ قابل عطفی محسوب می گردد، چه انگیزه یی سبب بروز بیانات این گونه تند و تیز شده است.

عمر صمد، بنیانگذار نهاد مشورتی راه ابریشم می گوید که عواملی چون جنجال ها بر سر عملیات نیرو های ویژۀ امریکایی در وردک، تحویلدهی زندان بگرام به ادارۀ افغان ها، تطبیق روند انتقال و مهمتر از همه کمایی کردن میراث نیک در میان مردم پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان همه سبب بروز اینگونه بیانات آتشین از آدرس ارگ (ریاست جمهوری افغانستان) شده است.

رئیس جمهور افغانستان چندروز پیش با اشاره به حملات اخیر طالبان در کابل و خوست، انجام چنین حملات را به سود خارجی ها و به زیان ملی افغان ها خواند، اما به باور آقای صمد اظهارات تند رئیس جمهور کرزی بیشترینه به سود مخالفان نظام وی و کسانی تمام خواهد شد که طرفدار ثبات در افغانستان و منطقه نیستند.

صفت الله صحاف ساپی، رئیس مرکزاطلاعات و رسانه های حکومت افغانستان می گوید که بیانات رئیس جمهور کرزی به گونۀ تحریف شده و اغراق آمیز در رسانه های به نشر رسیده است، هرچند شمار زیاد رسانه های محلی افغانستان سخنرانی رهبر افغانستان را به زبان خودش و نقل مستقیم منتشر کردند.

منافع ملی نه شخصی

عمر صمد می گوید که انتقادات شدید از امریکا به ویژه به خاطر تلفات غیر نظامیان، آقای کرزی و حلقۀ سیاسی او را در دید اکثر افغان ها توجیه می کند. اما او می گوید که سیاستمداران افغان باید از خود خبرگی نشان داده و پیش از آنکه فرصت از دست برود، نه به خاطر منافع شخصی و سیاسی خود بلکه به خاطر تامین منافع ملی دست به کار شوند.

از سویی هم شماری از قانونگذاران افغان، سخنرانی های اخیر رئیس جمهور کرزی را شخصی و برخلاف منافع ملی خوانده و از هیئت اداری شورای ملی می خواهند که رئیس جمهور را متقاعد سازد تا با طرح و ارایۀ دیدگاه های شخصی خود مناسبات افغانستان را با جامعۀ جهانی بر هم نزند.

محی الدین مهدی، نمایندۀ ولسی جرگه می گوید که دستآورد های ده سال اخیر، ثمرۀ برقراری مناسبات وسیع افغانستان با جامعۀ جهانی است که تنها دشمنان افغانستان مخالف آن اند.

گذشته از همه از دید آقای صمد که زمانی سفیر حکومت حامد کرزی در فرانسه و کانادا بود، کاربرد خطابه های پرسوز و پر جذبۀ عامه به جای درپیش گرفتن مجرا های دپلوماتیک و سیاسی، زمینه ساز کاهش موثریت پیشنهادات رئیس جمهور کرزی بوده و نمی تواند در تحقق آرمان های سیاسی اش به وی کمک کند.

با اینهمه، به گفتۀ آقای صمد اگر مرام رئیس جمهور کرزی از جلوه نمایی نزدیکی با دشمنان امریکا، آرزوی مبدل شدن به عنوان یک رهبر مصلح ملتگرایی باشد که روند خروج نیرو های غربی را از افغانستان سرعت بخشید، این پلان به تخریب بنیاد سیاسی داخلی وی منجر خواهد شد.
  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG