لینک های دسترسی

بر اثر مظاهرات خشونت آمیز در مقابل دروازده قنسولگری کشور ایران در ولایت هرات به روز شنبه یک نفر کشته و چهار تن دیگر زخم برداشتند.

تظاهرات زمانی بوقوع پیوست که مسئولین قنسولگری کشور ایران در ولایت هرات از پرداخت پول تضمینی متقاضیان ویزای کار که اکثرا کارگران افغان بودند امتناع ورزیدند.

بدنبال ان صدها تن از این افراد با پرتاب سنگ به سوی ساختمان قنسولگری کشور ایران دست به مظاهره خشونت امیز زدند که با عکس العمل نیروهای امنیتی مواجه شد.

اسحاق یک تن از شاهدان عینی این تظاهرات میگوید دقایقی بعد از شروع اعتراض مردم بر اثر شلیک گلوله محافظان امنیتی قنسولگری کشور ایران در هرات یک تن کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

« در حدود 300 الی 400 نفر اینها افرادی بودند که پول ویزای انها را مقام های ایرانی که بعنوان ضمانت گرفته بود باید پس میدادند اما پول اینها را پس ندادند و انها هم تظاهرات کردند و بعد مدیر جنایی امد به دروازه قنسولگری که اینکار را انجام ندهید و بعد یک نفر بالای او تعرض کرد بعد عساکر پولیس بالای انها انداخت کردند که یکی کشته و دو نفر هم زخمی شدند.»

اما عبدالحمید حمیدی امر امنیت قوماندانی امنیه هرات میگوید درگیری زمانی بوجود امد که تظاهرکننده گان قصد به آتش کشیدن قنسولگری کشور ایران را داشتند.
او همچنان از حضور افراد مسلح ناشناسی سخن میزند که در بین تظاهر کننده گان رخنه کرده بودند.

« شما شاهد هستید که یک تعداد دوکان ها را اتش زده اند و میخواستند داخل قنسولگری شوند و انرا حریق کنند و اموال مردم را به چپاول ببرند و بعد از اینکه پولیس محافظ قنسولگری میخواهد از خشونت جلوگیری کند برخورد فیزیکی صورت میگیرد که یکی کشته و یکی زخمی میشود و در بین این تظاهرکننده گان مسلح هم بوده که بعد به خانه های اطراف گریخته و زمانی که پولیس جنایی ما رفته او از در عقبی ساختمان فرار کرده که این نمایانگر حضور افراد ماجراجو در بین تظاهرکننده گان است.»

در مقابل محمد رفیق شیرزی مسئول اداری شفاخانه حوزوی هرات میگوید در این تظاهرات یک نفر کشته و چهارتن دیگر زخمی شده اند.

« تا بحال چهار زخمی و یک کشته را به شفاخانه اورده اند که از زخمیان یکی گلوله خورده و دیگران لت و کوب شده اند و فرد کشته شده که مجهول الهویه است 35 سال سن داردو باشنده ولسوالی شیندند هرات است.»

از سوی دیگر سید وحید قتالی رییس شورای ولایتی هرات میگوید پیش از این چندین بار شکایت این کارگران را با مقام های محلی و مسولان ریاست ارتباط خارجه این ولایت در میان گذاشته که به ان توجهی نشده است.

رییس شورای ولایتی هرات همچنان روند توزيع ويزا توسط قنسولگري كشور ايران در این ولايت به مردم را آغشته با فساد ميخواند.

« این مردم از یک هفته به این طرف به شورای ولایتی امدند و گفتند که بابت ویزای کار 300 یورو ضمانت به قنسولگری ایران داده ایم و حالا به موقع پس امده ایم اما امروز پول ما داده نمیشود.

او میگوید دروازه قنسولگری کشور ایران تبدیل به یک محل کمیشن کاری شده است توسط افرادی که اینکار را تنظیم میکنند و پیسه اخذ میکنندو این مردم چون کار هستند نتوانسته اند پولی اضافی بپردازند و یا پاسخی درست برای اخذ پولشان دریافت کنند.»
خواستیم تا در این مورد نظر مسئولین قنسولگری ایران در ولایت هرات را با خود داشته باشیم اما با وجود تماس های مکرر انها حاضر به پاسخگویی نشدند.

دو ماه پیش نیز این کارگران در تظاهراتی مسالمت امیز از مقام های ایرانی در هرات خواستند تا پول تضمینی انها را پرداخت نمایند اما به خواست انها پاسخی داده نشد.
XS
SM
MD
LG