لینک های دسترسی

فضای شهرهای افغانستان از جمله پایتخت امروز پنج شنبه به دنبال پیروزی تیم ملی فوتبال افغانستان در رقابت های کشور های جنوب آسیا پر بود از سروصدای مردم که با رقص و پایکوبی و فریاد های خوشی از این پیروزی تجلل میکنند.

خوشی و سرور در چهره های مردان، زنان، اطفال و حتی بزرگسلان دیده می شد.
جوانان گروه گروه در حالی که بیرق های افغانستان را حمل میکردند با فریاد های زنده باد افغانستان از این پیروزی استقبال میکنند.

صدای موسیقی از تمام نقاط شهر به گوش می رسد.

مردم با کمره های شخصی، موبایل ها از این صحنه ها فلم برداری و تصویر برداری میکنند تا این خوشی را برای مدت های زیاد به این طریق حفظ کنند.

در تمام فریاد ها تنها یک جمله شنیده می شود" زنده باد افغانستان"
این خوشی تنها به کوچه ها و جاده های کابل و دیگر شهر های افغانستان محدود نبوده بلکه خانه به خانه به قلب های مردم این کشور سرایت کرده و تابیده است.

علاقمند ۷۵ ساله

بی بی جاجی فهیمه زن ۷۵ ساله میگوید جریان مسابقات را از سر تا پا تماشا کرده است.
او میگوید با دیده پیروزی جوانان افغان در مسابقات جنوب آسیا اشک هایش را نتوانست مهار کند.

بی بی حاجی فهمیه میگوید ۳۵ سال شده بود که چنین جشن و خوشی را در افغانستان ندیده بود و تنها در سال های قبل از شروع جنگ ها در افغانستان بود که میتوانست چنین جشن ها را تماشا کند.

او میگوید با دیدن صحنه ها و خوشی مردم یک بار دیگر خاطرات چهل سال قبل در وی زده شده است.

تیم ملی فوتبال افغانستان حتی توانسته به لب های پسران کاگر روی سرک، اسپندی ها و پسرانی که زیر آفتاب سوزان موتر شوی میکنند لبخند را جاری کنند.

حسیب پسر ۱۲ ساله که همه روزه در جاده های مکروریان سوم اسپند دود میکند امروز در کنارصدها پسر دیگر بیرق افغانستان را به رخسار زده و بر خلاف روز های معمول در چهار راهی حاجی یعقوب به رقص و پایکوبی پرداخته است و برای چند ساعتی هم که باشد غم زنده گی را فراموش کرده است.

انعکاس در شبکه های اجتماعی

امروز همچنان صفحه های فیس بوک و رسانه های اجتماعی مملو از پیام های تبریکی بود که بین مشترکین این رسانه ها تبادله شده است.

در اکثر پیمام های که من در رسانه های اجتماعی خواندم چند نکته مشترک را دیدم.

" زنده باد احساس ملی، زنده باد وحدت ملی، زنده باد افغانستان واحد"
در عین حال حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان که مسابقات را از طریق تلویزیون شام روز چهار شنبه تماشا کرد، صبح امروز با شماری از اعضای کابینه قبل از پرواز به قرغزستان با اعضای تیم ملی در میدان هوایی کابل دیدن کرد و این پیروزی را به آنها مبارکباد گفت
XS
SM
MD
LG