لینک های دسترسی

Breaking News

رسانه های اجتماعی اغازگر مظاهرات ضد دولت در اوکراین


بحران سیاسی داخلی اوکراین را حرکت روسیه در کریمیه تحت الشعاع قرار داد . اما رسانه های اجتماعی اند که مظاهرات ضد دولتی را دامن زده و هنوز هم فعال است . مصطفی نعیم می گوید او تا به حال نمیدانسته که پست وی در فیسبوک اش جرقه مظاهرات و گردهم آیی در میدان استقلال کیف را باعث شده باشد که رئيس جمهور فرار کرد و مسکو تهدید به اشغال نمود.

او می گوید نماد سالگرد انقلاب نارنجی اوکراین به تحریک معترضان کمک کرد.
مصطفی نعيم در سال ۱۹۸۱ در شهر كابل به دنيا آمده و در حال حاضر شهروند اوکراین است. در نوامبر سال 2013 در پاسخ به یک نوشته فیس بوک توسط مصطفی نعیم ، بیش از 1000 اوکراینی در کیف جمع شده بودند. آنها تصمیم رئیس جمهور یانوکوویچ رادر مورد به تعلیق در آوردن امضای تجارت آزاد و قرارداد ارتباط سیاسی با اتحادیه اروپا محکوم کرده به اعتراض پرداختند.

مصطفی نعیم می گوید: " نماد سالگرد انقلاب نارنجی اوکراین به تحریک معترضان کمک کرد.و اضافه میکند آنها در فیسبوک من پاسخ نداده اند ، آنها به تصمیم دولت برای متوقف کردن این روند و نزدیک شدن به اروپا پاسخ داده اند. بنابراین، پست من به مثابه ماشه یا یک جرقه بود نه چیز دیگری."

نقش رسانه های اجتماعی در شکل گیری مظاهرات در اوکراین
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00


درگیری با پولیس در نهایت منجر به کشته شدن یک صد تن غیر نظامیان شد .معترضان مانند الینا میگویند رسانه های اجتماعی در گسترش اطلاعات در مورد جنگ پیشقدم بود. یک مهاجر از صربستان می گوید: "فیسبوک و سایت های مشابه روسی کلیدی برای انتقال سریع اطلاعات بعد از حوادث است. ما در هر پانزده دقیقه خبر تازه میگیریم. و ما خبرنگاران در محل داریم که فلمبرداری کلاسیک برای تلویزیون نمیکردند بلکه اطلاعات میفرستند."

اما تحلیلگران در اوکراین میگویند برخی ها از رسانه های اجتماعی برای گسترش تبلیغات نا درست از طریق انترنت وسایر رسانه های اجتماعی در مرکز رسانه های اوکراین می پردازند و انها به وضوح شاهد فعالیت بسیار زیاد آنچه بودند که احتمالا سرویس های استخباراتی روسیه و یا گروه های ویژه آن سازمان اطلاعات نادرست درباره وقایع اوکراین را گسترش میدهند.

نعیم میگوید هراس از جنگ روی حرکت روسیه به کریمیه ، سیاستمداران اوکراین را وامیدارد کار خود به طور عادی برگردند. وی میگوید گخ هراس از جنگ روی حرکت روسیه به کریمه ، سیاستمداران اوکراین را وامیدارد تا به کار خود به طور عادی برگردند. به همین دلیل به عقیده نعیم این مسئولیت نسل کنونی میباشد که برنده شود نه یانو کوویچ ، چرا که یانوکوویچ مخالف تیموشینکو، یاتسینوک و کلیچکو است.

وی حریف کنونی را سیستم می خواند و میگوید این سیستم توسط همه ای آنها ساخته شده در حال حاضر دیده میشود که آنها در تلاش برقراری مجدد آن هستند. بنابراین، به عقیده مصطفی نعیم که این پایان انقلاب و آغاز پیروزی است.
XS
SM
MD
LG