لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد کمک متداوم گروه تماس به افغانستان


ارشاد احمدی، معیین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان در جریان سخنرانی در این نشست.
نمایندگان ۶۰ کشور و نهاد های بین المللی بر ادامۀ کمک ها برای افغانستان در نشست تازۀ گروه بین المللی تماس تأکید کردند.

اما اشتراک کنندگان این نشست در توکیو تعهدی تازۀ کمک مالی را برای افغانستان ندادند.

این نمایندگان حمایت شان را روند انتقال قدرت سیاسی، امنتیی، اقتصادی و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کردند.

ارشاد احمدی معین وزارت خارجۀ افغانستان بر روند سیاسی و تعهد رهبران افغان ابراز اطمینان کرده گفت "رهبران سیاسی افغانستان منافع ملی کشور شان را در نظر دارند و رقابت شان به گونه ای خواهد بود تا از اختلافات اجتماعی جلوگیری کنند."

مایکل کوک، فرستادۀ ویژۀ آلمان برای افغانستان و پاکستان، که میزبان این نشست در توکیو بود، از سهم جاپان در بازسازی افغانستان ابراز امتنان کرد.

شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید که اشتراک کننده گان این کنفرانس بر ادامه کمک های جامعه بین المللی برای انتقال قدرت سیاسی، امنیتی و اقتصادی در افغانستان، تاکید کردند.

عدم تعهد تازۀ مالی

آقای مستغنی به رادیو آشنا صدای امریکا گفت "هدف از نشست... بحث و تبادل نظر روی انتخابات جاری در افغانستان و هم چنان مسایل مهم دیگر ]مثل[ انتقال سیاسی، امنیتی و اقتصادی افغانستان تمرکز داشت و در ساحات یاد شده بر تداوم حمایت و همکاری جامعه جهانی از افغانستان، تاکید کرد."

در پاسخ به سوالی که آیا گروه بین المللی تعهد مشخص مالی برای افغانستان کرد یا نه، آقای مستغنی گفت آن گروه، تعهد مستقیم مالی نمی کند.

به گفتۀ آقای مستغنی "بیشتر در نشست های گروه بین المللی تماس به دست آورد های افغانستان و جامعه بین المللی در ساحات مختلف پرداخته می شود."

در 13 سال گذشته، جامعه بین المللی میلیارد ها دالر را به افغانستان کمک کرد، ولی بیشتر کمک از طریق کشور های کمک کننده و یا سازمان بین المللی در افغانستان به مصرف رسید.

حکومت افغانستان از نحوه مصرف کمک های جامعه بین المللی همواره انتقاد کرده و ادعا کرده که کمک ها به صورت موثر ومثمر به مصرف نمی رسیده است.

سید مسعود، استاد پوهنتون کابل به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که با وجود کاستی ها در نحوه کمک های جامعه بین الملی در افغانستان، دست آورد های قابل ملاحظه نصیب افغانستان شده است.

موثریت مصرف کمک ها

سوال اینجاست که آیا ادامه کمک جامعه بین المللی برای افغانستان در آینده موثر خواهد بود.

آقای مسعود نسبت به ادامه کمک های جامعه بین المللی برای افغانستان خوشبین است و باور دارد که کمک های که در آینده برای افغانستان صورت می گیرد، موثر تر خواهد بود، زیرا به گفته او، ذهنیت کشور های همسایه و کشور غربی در برابر افغانستان تغییر کرده است.

این آگاه امور اقتصادی افزود "بعد از انتخابات، ما موقع که پیمان نظامی را امضا می کنیم، شرایط منطقوی و جهانی برای ما خوب به وجود آمده" اما اما حالا، به گفته آقای مسعود، شرایط تغییر کرده است زیرا "ایرانی ها، ازبک ها، ترکمن ها، تاجک ها، چینایی ها و هندی ها کاملا آماده استند که افغانستان را کمک کنند شاید یگانه مشکل با پاکستان باشد."

با وجود مصارف هنگفت توسط جامعه بین المللی هنوز هم ملیون افغان در کشور شان زیر خط فقر زندگی می کنند.

گروه بین المللی تماس در سال ۲۰۰۸ میلادی بر اساس پیشنهاد ریچارد هلبورک، نماینده پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان ایجاد شد.

هدف ایجاد این گروه ایجاد همآهنگی میان نمایندگان خاص کشور ها در امور افغانستان بود تا در مورد مسایل عمده افغانستان بحث و تجدید تعهد کنند.

این گروه سالانه سه الی چهار بار جلسات اش را در کشور های مختلف برگزار می کند و تمرکز نشست ها بیشتر به مسایل عمده و جاری افغانستان است.
  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG