لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار سناتوران امریکایی با دو نامزد ریاست جمهوری


دو سناتور امریکایی که در یک سفر رسمی به افغانستان آمده اند به روز پنجشنبه با دو تن از نامزدان ریاست جمهوری عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دیدار نموده راجع به وضعیت و هیاهوی برخاسته از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری گفتگو کردند.

در این دیدار سناتوران امریکایی با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، سناتور جان مکین، ازحزب جمهوری خواهان، سناتور لینزی گراهام، رییس کمیته دفاعی سنای امریکا، جمیز کنینگهام، سفیر ایالت متحده در افغانستان و جنرال جوزف دنفورد حضور داشتند .

مسولین ستادهای انتخاباتی عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی میگویند که هیات امریکایی در ملاقات با نامزدها پیرامون فضای تنش آلود برخاسته از انتخابات ٢۴ جوزا، گفت و شنود انجام دادند و بر شفافیت روند انتخابات تاکید کردند.

فضل الرحمان اوریا، یک تن از سخنگویان تیم عبدالله عبدالله به رادیو آشنای صدای امریکا گفت که هر دو جانب روی این موضوع توافق کرده اند که تقلب ها باید بررسی و تفتیش گردد.

آقای اوریا، به ادامه گفت " هر دو جناح روی این مساله توافق کرده اند که تقلب های انتخاباتی باید مورد بررسی گردد و رای پاک باید از رای ناپاک جدا شود."

بقول آقای اوریا، برای تیم انتخاباتی آقای عبدالله موقف هیات امریکایی قابل احترام است .

از سوی دیگر عباس نویان، رییس دفتر مطبوعاتی تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی، در گفتگو با رادیو آشنای صدای امریکا گفت این ملاقات به ساعت ۵ روز گذشته ( پنجشنبه ) صورت گرفته است و راجع به شفافیت انتخابات گفت و شنود انجام شده است.

بقول آقای نویان، آقای احمدزی، درهنگام ملاقات به صراحت تمام گفته است که ما حامی و طرفدار شفافیت میباشیم " داکتر صاحب اشرف غنی احمدزی، به وضاحت گفت که ما طرفدار شفافیت میباشم، مگر مطابق جدول زمانی از قبل اعلام شده صورت بگیرد تا به فیصله مردم احترام شود و رای استعمال شده در صندوقهای رای آرای پاک از آرای ناپاک جدا گردد و به مردم اعلام گردد ."

به باور آقای نویان، این کار فقط زمانی ممکن و میسر است که کمیسیون مستقل انتخابات ظرفیت خود را بلند ببرد .

روز استقلال ایالت متحده امریکا

این دو سناتور امریکایی، به منظور شرکت در مراسم روز چهارم جولای روز استقلال امریکا با نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان به کابل آمده اند.

امروز چهارم ماه جولای سالروز استقلال ۲۳۸ سال جشن ملی ایالات متحده امریکا میباشد.

هر سال امریکایی ها این روز را طی مراسم خاص در داخل و خارج ایالت متحده امریکا تجلیل میشود .

در حال حاضر بیشر از سی هزار عسکر و پرسونل نظافی امریکا در افغانستان حضور دارد.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG