لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا:تمام رهبران افغان به قانون اساسی احترام بگذارند


وزیر خارجه بریتانیا

سفارت بریتانیا در کابل امروز چهارشنبه در اعلامیۀ گفته است که ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه آنکشور از تمام رهبران افغان تقاضا کرده است که بعد از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات خونسردی خود را حفظ نمایند.

این دومین واکنش جامعه بین المللی بعداز ایالت متحده امریکا است که در مورد وضعیت افغانستان بعداز انتخابات ابراز شده است.

وزیر خارجه بریتانیا میگوید :"این یک موقع بسیار مهم در تاریخ افغانستان است که باید انتقال قدرت به طور مشروع و مسالمت آمیز مطابق به قانون اساسی کشور انجام یابد. من از تمام رهبران خواهشمندم تا برای وحدت ملی و ثبات در کشورشان با همدیگر متحدانه کار کنند تا از خطر پارچه شدن ثبات سیاسی در کشور جلوگیری شود در غیر آن این همه پیشرفت و ثبات که بعد از سقوط رژیم طالبان در افغانستان به دست آمده اند و همچنان روابط افغانستان با جامعه بین المللی به چالش جدی مواجه خواهد شد".

در بیانیه خبری سفارت بریتانیا آمده است " کمیسیون مستقل انتخابات تایید کرد که تقلب در انتخابات صورت گرفته. همچنان ادعا های جدی دیگر هم مطرح شده که باید به طور مکمل بررسی شود. در هر جای که تقلب شناسای میشود ، باید عکس العمل سریع در مقابل صورت گیرد. این بسیار مهم است که حیثیت انتخابات حفظ شود و هیچ نوع شک و شبه در اذهان ملیونها افغان که به بسیار دلیری و عزم قاطع با وجود این همه تهدیدات خشونت آمیز به طرف صندوقهای رای رفتند و با دادن رای ثابت کردند که پشتی بانی از یک آینده با ثبات و صلح پایدار در کشورشان میکنند، پیدا نشود. سیاسیون افغانستان باید مطابق به قانون اساسی کشور با نهاد های انتخاباتی کار کنند تا نتیجه انتخابات از رای خالص مردم تعیین شود نه از راه تقلب تا افغانستان بتواند به پیشرفت های سیزده ساله ای گذشته که ما از آن حمایت نموده ایم، همچنان ادامه دهد."

این دومین واکنش جامعۀ بین المللی است. قبل از این ایالت متحده امریکا در زمینه ابراز نظر نموده رهبران افغانستان را به خویشتن داری و درک حساسیت موضوع مطلع ساخته از کاهش و قطع کمکهای آنکشور هشدار داده است .

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG