لینک های دسترسی

Breaking News

تفتش نزدیک به ۵۰ درصد صندوقهای رای دهی


ارشیف

روند تفتیش آرای صد در صدی انتخابات دور دوم ریاست جمهوری به تاریخ ۲۶ سرطان آغاز گردید، ولی باوجود اینکه کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که آنها در مدت سه الی چهار هفته این روند را تکمیل خواهند نمود، در حالیکه با گذشت یکماه کمیسیون فقط توانسته است که ۷،۴۸ در صد آرا را که۱۱۱۳۳صندوق رای دهی را در بر میگیرد، تفتیش نماید.

کمیسیون انتخابات در آغاز روند تفتیش گفته بودکه آنها تصمیم دارند روزانه به تعداد ۱۰۰۰صندوق رای دهی را تفتیش نمایند، اما با دلایل مختلف این کمیسیون نتوانست که به هدف خود برسد.

سخنگوی این کمیسیون دلیل تاخیر در این روند را بعضا اختلاف نظر ها میان تیم های تخنیکی نامزدان میداند و میگوید که اختلاف نظر روی تک مارک ها در بعضی از صندوقها باعث تاخیر این روند در این مدت گردیده است.

این کمیسیون بیشترین صندوقها را روز گذشته که شامل ۹۰۲ صندوق میشد توانست که تفتیش نماید.

نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در نشست خبری گفت که آنها به هدف شان که تفتیش ۱۰۰۰ صندوق هر روز میباشد، نزدیک شده اند.

تفتیش صد درصدی آرا در حالی به۵۰ در صد رسیده است که رئیس جمهور کشور در هفته گذشته در دیدار با نماینده سرمنشی ملل متحد در افغانستان گفته بودکه باید نتایج انتخابات ریاست جمهوری تا اخیر ماه جاری عیسوی اعلام گردد و رئیس جمهور جدید مراسم تحلیف را به جا آورد.

اما اکنون دیده شود که این کمیسیون خواهد توانست که درمدت بیشتر از یک هفته روند تفتیش وشمارش مجدد را خاتمه دهد یا اینکه این روند مدت بیشتری را در برخواهد گرفت.

تیم های انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری نیز میگویند که این روند امکان ندارد که تا اخیر ماه جاری عیسوی خاتمه یابد.

آقای نور گفت که در مدت دو روز گذشته به تعداد ۷۶ صندوق شمارش مجدد شده است و این کمیسیون میخواهد که با افزایش تیم ها این روند را نیز تسریع بخشد.

به گفته وی به تعداد ۹۸ متخصص انتخاباتی از روند شمارش ویژه نظارت و با کمیسیون همکاری مینمایند.

جمع بندی نتایج

آقای نور میگوید که تا به حال به تعداد ۱۶۰۰ چک لست و فورم نتایج تحت پروسس در بخشهای مختلف سیستم جمع بندی نتایج قرار دارد.

او افزود که ۶ در صد از جدول های نتایج آخرین مرحله خود را تکمیل کرده است.

پروسس چک لست ها و فورم نتایج هشت مرحله راسپری میکند و در مرحله هشتم اگر مشکلی در آرا وجود داشته باشد که باید به ابطال برود کمیسیون مستقل انتخابات در جلسات علنی در حضور ناظرین و مشاهدین ملی و بین المللی در مورد آن تصمیم میگیرد.

XS
SM
MD
LG