لینک های دسترسی

Breaking News

نود و پنجمين سالگرد استرداد استقلال افغانستان


ارامگاه غازی امان الله خان شهر جلال آباد

امروز ۲۸ اسد مصادف است با نود و پنجمین سالگرد استقلال افغانستان.

این روز تحت تدابیر شدید امنیتی در صحن وزارت دفاع ملی افغانستان طی مراسم خاص و تشریفات نظامی با گذاشتن اکلیل گل توسط حامدکرزی رییس جمهور کشور در کنار منار آزادی تجلیل شد.

در این مراسم تجلیل از سالگر استقلال برعلاوه شماری از دیپلومات های کشورهای دوست مقیم کابل هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نیز شرکت کرده بودند.

رییس جمهور کرزی، در بیانیه مختصر اش در مورد استرداد استقلال افغانستان از کشور بریتانیا ګفت "استقلال افغانستان در نتیجه همبستگی، اتحاد و اتفاق مردم کشور بدست آمده است و مردم این کشور در جریان سالهای متمادی قربانی زیاد داده اند اما استقلال اش را حفظ کرده تا نسل ما رسانیده اند."

رییس جمهور کرزی، در مراسم تجلیل از سالروز استقلال از انتخابات کشور هم سخن به میان آورده گفت که امیدوار است هر چه زودتر نتایج انتخابات روشن شود و توافقات هر دو نامزد ریاست جمهوری به زودی نتیجه بدهد و همه شهروندان کشور در حکومت آینده خود را سهیم بدانند.

تجليل جشن آزادى درجلال آباد

نود و پنجمين سالگرد استقلال افغانستان از بريتانياى کبیر امروز در شهر جلال آباد طى يک گردهمايى که در آن منسوبين دولتى و برخى از هواداران احزاب سياسى و جوانان اشتراک ورزیده بود تجلیل بعمل آمد.

این مراسم با گذاشتن اکلیل گل بر مزار امان الله خان پایان یافت.

مولوى عطاالله لودين والى ولايت ننگرهار ميگويد، دولت مرکزى بايد بجاى کابل جشن روز آزادى کشور را پس از اين همه ساله در شهرجلال آباد تجليل نمايد. اين خواست را مردم ننگرهار نيز امروز از دولت مرکزى نمودند.

والى ننگرهار ميگويد، اينکه غازى امان الله خان رهبر آزادى افغانستان، در شهر جلال آباد تدفين گريده است، به همين دليل بايد روز استرداد استقلال کشور در اين شهر تجليل گردد.

او همچنان گفت که به خيلى زودى مقبره شاه امان الله خان غازى را در پروژه هاى مختلف بازسازى مينمايد.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG