لینک های دسترسی

Breaking News

فیض الله ذکی: تصمیم تیم عبدالله عجولانه بود


فیض الله ذکی سخنگوی تیم اشرف غنی احمدزی

فیض الله ذکی، سخنگوی تیم اشرف غنی احمدزی در نشست خبری بعد از چاشت امروز سه شنبه گفت که تصمیم روز گذشته تیم عبدالله عبدالله عجولانه و احساساتی بود و باید این تیم در تصمیم اش تجدید نظر نماید.

سید آقا فاضل سنچارکی سخنگوی تیم عبدالله عبدالله روز گذشته گفت که اگر تا ۲۴ ساعت به خواستهای آنها از سوی تیم رقیب،ملل متحد و کمیسیون انتخابات پاسخ مثبت داده نشود این تیم روند سیاسی را نیز ترک مینماید.

سخنگوی عبدالله خواهان شفافیت در روند تفتیش و صداقت در گفتگو های سیاسی از سوی تیم رقیب شده بود.

یک روز قبل آخرین تلاشها و گفتگو های چند روزه نامزدان ریاست جمهوری بدون کدام راه حلی برای بحران تقلب های انتخاباتی به بن بست رسید و به توافقاتی برای ایجاد حکومت وحدت ملی دست نیافتند.

آقای ذکی گفت که تصمیم تیم عبدالله به خیر مملکت نمیباشد و از تیم رقیب خواست تا به تعهدات شان با حوصله مندی پابند باشند و با احترام به منافع ملی کشور در این تصمیم تجدید نظر نمایند.

او گفت که تیم مقابل باید خواستهای شانرا طوری فورمول بندی نمایند که در مطابقت به قانون اساسی کشور باشد.

آقای ذکی افزود که کناره گیری از روند سیاسی و تخنیکی انزوای سیاسی را به دنبال دارد، باید تمام فکر ها به جستجوی یک راه سیاسی متمرکز گردد و یگانه راه حل مشکلات فعلی ایجاد حکومت وحدت ملی میباشد.

آقای ذکی در مورد فراخوانی عطا محمد نور والی بلخ از مردم به راه اندازی اعتراض مردمی علیه تقلب که در صفحه فیسبوکش نشر شده است گفت که فراخوان در مورد سبز و نارنجی و تقلید از بعضی از کشورها برای برخی از آن کشورها نیز پیامد خوب نداشته و باید دراین مورد محتاطانه قدم برداشته شود و این رنگ سبز و نارنجی به رنگ کبود و سیاه و سرخ و رنگ خون مبدل نشود.

سخنگوی تیم احمدزی گفت که نتیجه یی که از اثر تفتیش و بازشماری بدست میاید مورد قبول این تیم میباشد.

وی در مورد ا ینکه اعلام نتایج ممکن باعث ایجاد بحران در کشور گردد گفت که تاخیر در اعلام نتایج باعث ایجاد بحران در کشور شده نه اعلام نتایج.

باقی ماندن ده در صد تفتیش

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات از تفتیش ۹۰ در صد صندوقهای رای دهی خبر داد و گفت که به زودی نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام میگردد.

آقای نور در نشست خبری گفت که از جمله ۲۲۸۲۸ صندوق رای دهی به تعداد ۲۰۵۰۱ صندوق تفیش شده و ۲۳۲۷ صندوق باقی مانده است.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افزود که به ختم روند تفتیش روز های انگشت شمار باقی مانده است اما نگفت که نتایج نهایی به کدام تاریخ اعلام میگردد.

او افزود که تلاش می‌گردد تا نتیجه انتخابات قسمی اعلام گردد که مورد پذیرش هر دو نامزد ریاست جمهوری قرار گیرد.

آقای نور هم چنان گفت که این کمیسیون آماده پاسخگویی به ابهامات به تیم های انتخاباتی و ملل متحد است و در هرجاییکه مشکل موجود باشد کمیسیون حاضر است که در آن مورد روشنی بیندازد.

آقای نور از رسیدن یک مکتوب از سوی تیم اصلاحات و همگرایی به این کمیسیون خبر داد اما گفت که تا حال در مورد محتوای این نامه چیزی نمیداند و تیم تخنیکی روی آن کار میکند.

اما گفته میشود که در این نامه تیم عبدالله عبدلله خواهان ابطال آرای هزار ها محل رای دهی شده است که در روز انتخابات مسدود بوده است.

به گفته نور امروز جلسه به اشتراک نماینده سرمنشی ملل متحد در افغانستان در مورد روند تفیش در این کمیسیون دایر گردیده است اما وی از معلومات بیشتر در این مورد خودداری نمود.

ابطال آرای ۵۰ محل رای دهی

کمیسیون مستقل انتخابات در پنجمین جلسه علنی درمورد ۲۰۰۰ محل رای دهی که آخرین مرحله را در مرکز جمع آوری نتایج طی نموده بود در حضور ناظرین و مشاهدین ملی و بین ملی تصیم نهایی خود را صادر نمود.

احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت که این کمیسیون از جمله ۲۰۰۰ محل رای دهی آرای ۵۰ محل رای دهی را که شامل ۱۲۶۵۱ رای میشد، باطل اعلام نمود.

سخنگوی این کمیسیون میگوید که تا حال در مرکز جمع آوری نتایج به تعداد ۱۸۱۸۹ چک لست و جدول نتایج داخل سیستم گردیده که به تعداد ۱۶۹۹۲آن آخرین مرحله را در این مرکز طی نموده است.

به گفته آقای نور، در چهار جلسه قبلی در مورد ۱۳۰۷۶ چک لست و جدول نتایج تصمیم گرفته شده که در نتیجه آن ۴۵۲ صندوق باطل اعلام شده است.

از سوی دیگر کمیسیون شکایات انتخاباتی در جلسه علنی امروز از جمله ۶۷ محل که از سوی کمیسیون انتخابات باطل اعلام گردیده بود دو محل را با اعتبار شناخت.

XS
SM
MD
LG