لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی با مأمورین اش وداع می گوید


صادق مدبر رئیس اداره امور در نشست خبری گفت که فردا روز خداحافظی رئیس جمهور حامد کرزی با کارمندان دولت برگزار میگردد.

او افزود که کارمندان دولت به اساس لست از قبل تهیه شده از ٣۴ ولایت کشور دعوت شده اند.

آقای مدبر گفت که مراسم خدا حافظی رئیس جمهور با کارمندان دولت فردا در ارگ صورت میگیرد.

رئیس جمهور حامد کرزی بعد از حدود ۱۴ سال بالاخره با کارمندان حکومت خداحافظی و قدرت را به شکل مسالمت آمیزی آن طی مراسمی به تاریخ ٧ میزان دوشنبه آینده به رئیس جمهور منتخب اشرف غنی احمدزی انتقال میدهد.

تیم اتحادیۀ اروپایی در امور بررسی انتخابات افغانستان می گوید که روند تفتیش انتخابات افغانستان ناقص بوده و بررسی های جدی در این مورد جریان دارد.

در اعلامیۀ مطبوعاتی این اتحادیه آمده است که تقلب گسترده در ۳۴ ولایت افغانستان به پیمانه های مختلف صورت گرفته و جزیات مفصل آنرا در گزارش نهایی نشر خواهد کرد.

اما این اتحادیه از توافق سیاسی که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی و حل بحران انتخاباتی گردید، ابراز خرسندی کرده است.

مراسم تحلیف

صادق مدبر رئیس کمیسیون مراسم برگزاری تحلیف گفت که به اساس مشوره رئیس جمهور با بزرگان، مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید، دوشنبه هفته آینده در ارگ ریاست جمهوری برگزار میگردد.

او افزود که دراین مراسم از روسای جمهور کشورها، صدراعظم ها، معاونین روسای جمهور و صدراعظم آن کشور ها وزرای خارجه کشور ها دعوت شده است.

به گفته آقای مدبر، دعوت نامه ها برای کشورهای دعوت شده از طریق وزارت خارجه کشور فرستاده شده است.

رئیس کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف گفت که در این مراسم در ۱۳کتگوری مهمانان داخلی نیز دعوت شده اند که شامل پارلمان، رهبران جهادی، اعضای کابینه، بزرگان قوم از ولایات، قوای ثلاثه دولت، جامعه مدنی و زنان میباشد.

او گفت که این مراسم به حدی که توان حکومت است بسیار با شکوه برگزار خواهد شد.

جواد ناجی سخنگوی اداره امور به صدای امریکا گفت که در این روز بیرق کشور در نقاط مختلف شهر کابل و در چاراهی ها به اهتراز در میاید و جاده ها با بیرق کشور مزین میشوند و شعار ها نیز در جاده ها نصب میگردد.

رئیس کمیسیون مراسم تحلیف در مورد اینکه آیا در این مراسم رئیس اجراییه هم مراسم تحلیف را به جا میاورد گفت که در روز های بعدی نحوه مراسم تحلیف مشخص میگردد.

فضل الرحمان اوریا، سخنگوی تیم عبدالله به صدای امریکا امروز گفت که دراین مراسم که روز دوشنبه برگزار میشود رئیس اجراییه و معاونین شان از سوی رئیس جمهور معرفی میشوند و مراسم تحلیف برای رئیس اجراییه و معاونین اش طی مراسم جداگانه صورت میگیرد.

اما روز گذشته سخنگویان هر دو تیم نظر ات مختلف در مورد مراسم تحلیف داشتند.

وحید عمر عضو کمیسیون مراسم تحلیف از تیم عبدالله گفت به اساس موافقتنامه یی که امضا شده، رئیس اجراییه و معاونین اش در جریان مراسم تحلیف رئیس جمهور معرفی می شوند، یعنی در عین زمان که رئیس جمهور سوگند وفاداری یاد می کند، آنها نیز این مراسم را بجا می آورند."

اما حمیدالله فاروقی، عضو تیم اشرف غنی احمدزی گفت که مطابق قانون مراسم تحلیف برای رئیس جمهور صورت می گیرد زیرا به گفته فاروقی سمت ریاست اجرایی تا اکنون وجود ندارد.

ازسوی دیگر صادق مدبر رئیس اداره امور و رئیس کمیسیون مراسم تحلیف گفت که امروز آخرین جلسه کابینه حکومت حامد کرزی بود.

او افزود که در جلسه فوق العاده یی که روز چهار شنبه در ارگ برگزار میگردد حکومت حامد کرزی در مورد کارکرد های چند ساله شان به حکومت جدید گزارش میدهد و در این جلسه اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله نیز شرکت مینمایند.

کمیسیون برگزاری مراسم تحلیف به تاریخ ۱۷ ثور سال جاری حدود شش ماه قبل ایجاد شده بود که شامل کمتیه های امنیتی، فرهنگی، تشریفات و خدمات میباشد.

رئیس این کمیسیون میگوید که کمیسیون آمادگی کامل در تمام بخش ها برای پذیرایی مهمانان و برگزاری این محفل دارد.

XS
SM
MD
LG