لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش اختلافات امریکا و اسراییل روی برنامۀ اتمی ایران


آرشیف

محمدجواد ظریف، وزیرخارجۀ ایران می گوید که تصویب تعزیرات جدید علیه ایران از سوی کانگرس امریکا، امکان معاملۀ هسته یی با تهران را از بین می برد.

آقای ظریف گفت "پارلمان ایران تهدید کرده که اگر این تعزیرات وضع شود، قوانین جدیدی را وضع کرده و از دولت ایران خواهند خواست تا میزان تولیدات یورانیوم را افزایش داده و غنی سازی را هم بلند ببرند."

اما آقای ظریف، با اشاره به قدرت ویتوی رئیس جمهور اوباما در صورت تصویب تعزیرات توسط کانگرس تاکید کرد در صورتی که طرفین مذاکرات اراده سیاسی لازم را داشته باشند، او حتی فکر می‌کند که رسیدن به یک توافق سیاسی امکان‌پذیر است.

رئیس جمهور امریکا در خطابۀ سالانه خود در کانگرس اظهار داشت که اگر کانگرس تعزیرات جدید را علیه ایران تصویب کند، آنرا ویتو خواهد کرد.

اظهارات آقای ظریف پس از آن صورت می گیرد که کانگرس امریکا به تلاش خود به منظور وضع تحریم های بیشتر بر ایران ادامه می دهد.

در تازه ترین اقدام، جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان امریکا در بحبوبۀ سردی روابط میان اسراییل و ایالات متحده، از صدراعظم اسراییل دعوت کرده تا برای سخنرانی در اجلاس مشترک کانگرس در ماه مارچ، به واشنگتن سفر کند.

آقای بینر که این موضوع را با قصر سفید در میان نگداشته بود، می گوید "کانگرس می تواند از جانب خود این تصمیم را اتخاذ کند، فکر نمی کنم که من به چشم کسی خاک زده باشم."

جان بینر می گوید که هدف از این دعوت، بخشی از موقف گیری جدی جمهوریخواهان برای وضع تعزیرات شدیدتر بر ایران می باشد.

واکنش قصرسفید

اما سخنگوی قصرسفید دعوت از آقای نتنیاهو توسط جان بینر رئیس مجلس نمایندگان را "نقض تشریفات دیپلوماتیک" می خواند.

جاش ارنست گفت "رئیس جمهور اوباما از بنیامین نتنیاهو برای ملاقات در قصر سفید دعوت نخواهد نکرد زیرا سفر وی به امریکا دو هفته پیش از انتخابات در اسراییل خواهد بود."

سخنگوی قصر سفید علاوه کرد که ایالات متحده نمی خواهد وانمود کند که بر نتایج انتخابات در کشور دیگری تاثیر می گذارد.

ارنست در مورد موقف آقای نتنیاهو در این رابطه گفت "ما ترجیح می دهیم که صدراعظم اسراییل در دیدگاه رئیس جمهور روی روشی که ما برای حل و فصل نگرانی جامعه بین المللی در مورد برنامه هسته یی ایران در پیش گرفته ایم، سهیم شود، اما او با ما هم عقیده نیست."

سخنگوی قصرسفید افزود که تلاش زیاد کرده ایم تا او را متقاعد سازیم که استفاده "از دریچۀ دیپلوماتیکی که به خاطر فشار تعزیرات باز شده است ارزش پیگیری را دارد. آقای نتنیاهو به پی گیری این فرصت باور ندارد و اختلاف نظر بنیادی ما روی این موضوع میباشد."

این اظهارات سخنگوی قصرسفید به تعقیب سخنان جان کری، وزیر خارجۀ امریکا بیان شد که از دعوت آقای نتنیاهو از سوی رئیس مجلس نمایندگان ابراز تعجب کرد.

آقای کری در یک نشست مطبوعاتی گفت که از آمدن صدراعظم اسراییل به امریکا همیشه استقبال شده است اما اضافه کرد که این "غیر معمول است" تا حکومت از همچو دعوتی از جانب دفتر رئیس مجلس نمایندگان آگاه شود.

بیانات علنی مقام های امریکایی نشان میدهد که حکومت از دعوت بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسراییل توسط رئیس مجلس نمایندگان امریکا راضی نیست.

روابط بین اسراییل و ایالات متحده سالهاست که به دلیل مشی حکومت اوباما در قبال ایران، سرد شده است.

صدراعظم اسراییل، آقای اوباما را متهم می کند که در روند مذاکرات هسته یی با ایران، بدون به دست آوردن هیچ امتیازی از جانب تهران، امتیاز های زیادی را به ایران داده است.

قصر سفید می گوید، اختلاف نظر رهبران اسراییل و امریکا در مورد ایران، بر تعهد واشنگتن در مورد امنیت اسراییل خللی وارد نخواهد کرد.

آقای ارنست تصریح کرد که رئیس جمهور اوباما همواره با آقای نتنیاهو در تماس بوده و باوجود اختلاف نظر ها روی ایران، منافع امنیت ملی امریکا را در متحد بودن با اسراییل می داند.

جناح های مخالف صدراعظم اسراییل ادعا دارند که سخنرانی در کانگرس ایالات متحده و قبول دعوت رئیس مجلس نمایندگان امریکا از سوی صدراعظم اسراییل، بدون آنکه پروتوکل مراعات گردد، به روابط بین دو کشور لطمه خواهد زد.

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG