لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع امریکا: غرب در صدد دشمنی با روسیه نیست


پلان های چگونگی برخورد با فعالیت های روسیه در اوکراین از جمله موضوعات مورد بحث بین اشتن کارتر وزیر دفاع امریکا و همتاهان اروپایی اش خواهد بود که قرار است امروز در بروسل ملاقات کنند. آقای کارتر در سفر یک هفته یی خود به اروپا توجه را بیشتر به همکاری های امریکا و اروپا در مورد انکشافات اوضاع با روسیه معطوف می دارد که متهم به کمک مستقیم به جدایی طلبان در شرق اوکرائین استند.

آقای کارتر بروز سه شنبه در تالین ، مرکز استونیا، گفت در حالیکه غرب در صدد دشمنی با روسیه نیست، اما در صورت لازم از خود دفاع خواهد کرد.

کارتر اعلان کرد که حدود ۲۵۰ تانک ، همراه با سلاح ثقیله و وسایل نظامی دیگر را در شش کشور اروپایی به شمول کشور های بالتیک مستقر خواهد ساخت تا متحدین ناتو را علیه تهدیدات روسیه و گروه های دهشت افگن اطمینان دهد" نیرو های امریکایی باید سریعتر و آسانتر در تمرینات و آموزش سهمگیری کند. از این رو خوشحالم که اعلان می کنم که بصورت موقتی عراده جات محاربوی یک لوای زرهدار و وسایل مرتبط به آن را در کشور های اروپای مرکزی و شرقی مثل استونیا، لتویا، لوتوانیا، بلغاریا ، رومانیا و پولند مستقر می سازیم تا در سراسر منطقه در تمرینات و آموزش کمک کند."

کارتر به خبرنگاران گفت کشور های اروپایی به قبولی تسلیحات نظامی موافقه کرده اند. آقای کارتر بار دیگر در مورد هدف مستقر ساختن وسایل نظامی تاکید ورزید که به منظور اموزش و تمرینات نظامی است" ما این تسلیحات را با تمرینات تغیر مکان میدهیم، می خواهم واضع بسازم که این تسلیحات ساکن نخواهد بود ، هدف آنها این است که نیرو های اروپایی را قادر به تمرینات بهتر و تحرک بیشتر در اروپا سازد."

در همین حال ستن مکسر وزیر دفاع استونیا گفت کشور های بالتیک نمی کوشند تا رقابت تسلیحاتی جنگ سرد را دوباره آغاز کنند" با الفاظ جهانی، روسیه با امریکا و ناتو مطابقت ندارد ، اما در این گوشه دنیا پوتین باور دارد که از برتری منطقوی لذت میبرد، و این ما را آسیب پذیر می سازد. ما در مورد آغاز یک جنگ سرد جدید تسلیحاتی صحبت نمی کنیم. نمی خواهیم که سلاح ما با سلاح روسیه برابر باشد. مشکل این است که پوتین فکر میکند دو برتری دارد، فاصله و زمان. ما باور داریم که پوتین می تواند به سادگی اوضاع را متحول سازد، زیرا این سیستم، یک سیستم مطلق العنانی و پوتین محوری است."

این در حالیست که ینز ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو، بروز دوشنبه گفت که اتحادیه اروپا تعداد نیرو های پاسخگوی سریع را دو برابر خواهد ساخت.

  • 16x9 Image

    نجیبه خلیل

    نجیبه خلیل از سال 2004 تا کنون منحیث گوینده و خبرنگار صدای امریکا اجرای وظیفه میکند. خلیل، لیسانس خود را در رشته ژورنالیزم و سپس فوق لیسانس خود را در رشته رادیو و تلویزیون از یونیورستی ویلیم پترسن در ایالت نیوجرسی بدست اورد. وی همچنان یک دیپلوم در رشته کمپیوتر پروگرامنگ را نیز از کالج برگن کمیونتی ایالت نیوجرسی اخذ نموده است.

XS
SM
MD
LG