لینک های دسترسی

Breaking News

چین: ایالات متحده خواهان چین مقتدر و شگوفاست


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و ونگ یی وزیر خارجه چین

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده بروز چهارشنبه در کولالمپور پایتخت مالیزیا، تعهد ایالات متحده را به حفظ صلح و ثبات در دریای جنوب چین ابراز داشت. اقای کری این نظریات را در نشست سازمان کشورهای جنوبشرق آسیا یا اسین بیان نمود و اضافه کرد که بحث ها در منطقه باید مطابق قانون بین المللی اداره شود.

اقای کری، ضمن صحبت در مورد اهمیت کشور های عضو اسین در برقراری ثبات در منطقه، بار دیگر نگرانی خود را روی موضوع اعمار جزایر توسط چین در دریای جنوب چین ابراز داشت. وی با وزیر خارجه چین در حاشیه نشست ده کشور عضو گروه اسین یا اتحادیه کشور های جنوبشرق اسیا بروز چهارشنبه ملاقات کرد.

در کنفرانس مطبوعاتی متعاقب ان بیان داشت که موضوع ادعای ملکیت در یکی از مصروفترین منطقه ترانسپورت جهان و کوشش چین به اعمار جزایر، نظامی ساختن و ادعا ملکیت بر ان، موضوعاتی بود که او با وزیر خارجه چین در میان گذاشته است. اقای کری اضافه کرد که انها روی موضوعات دیگر بشمول مذاکرات با ایران و سفر رئیس جمهور شی به ایالات متحده نیز صحبت کردند.

در عین زمان، ونگ یی، وزیر خارجه چین در پاسخ به سوالی روی اهمیت جزایر در دریا جنوب چین، روی مذاکرات صلح امیز منحیث راه حل ان تاکید کرد. اقای یی، ملاقات خود را با وزیر خارجه ایالات متحده موثر خواند و بیان داشت که ایالات متحده از پیشنهاد مذاکرات صلح امیز چین و یک چین مقتدر، شگوفا و انکشاف یافته استقبال کرده است.

در عین زمان، اقای کری در خطابه خود به اعضای اسین، علاقه ایالات متحده را برای حفظ صلح وثبات در دریای جنوب چین ابراز داشت و بیان داشت که ایالات متحده میخواهد تا امنیت خطوط مهم و حساس دریایی و محل ماهی گیری که یکی از مناطق عمده ترانسپورت ابی میباشد، تامین شود و این معضله باید از طریق قانون بین المللی حل گردد.

این در حالیست که حین تدویز نشست اسین، در خارج از مرکز تجارت جهانی پترا، گروهی از معترضین که حدود پنجاه نفر تخمین شده بود، دست به اعتراض علیه حضور وزیر خارجه ایالات متحده در مالیزیا زدند. اقای کری بعد از سفر به مصر و قطر، از مالیزیا به ویتنام خواهد رفت و سفرش را در ان کشور خاتمه خواهد بخشید.

  • 16x9 Image

    لینا روزبه - واشنگتن

    لینا روزبه در سال 2003 کار خود را با صدای امریکا آغاز نمود. روزبه در رشته مطبوعات و رسانه ها از کالج وانیر لیسانس خود را بدست آورد و متعاقب آن لیسانس دیگری را در رشته علوم سیاسی و روابط بین المللی از دانشگاه کانکوردیا اخذ کرد.

XS
SM
MD
LG