لینک های دسترسی

Breaking News

اجساد قربانیان غور به خاک سپرده شد


۲۶ غیرنظامی به روز سه شنبه از سوی افراد طالبان در حومۀ شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور تیرباران شدند

مراسم تشییع جنازه و تدفین ۲۴ غیرنظامی در غور که از سوی افراد مسلح به قتل رسیده بودند، امروز با حضور مقامات محلی، نمایندگان و صدها باشندۀ آن ولایت انجام شد.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور به صدای امریکا گفت، که مراسم تشییع جنازه و تدفین این افراد ملکی امروز تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار گردید.

شمار افرادی که از سوی گروه مسلح مستقر در حومۀ شهر فیروزکوه روز سه شنبه ربوده شده و سپس تیرباران شدند، ۲۶ تن بودند که به گفتۀ سخنگوی والی غور، اجساد ۲۴ تا کنون به دست آمده است.

سخنگوی والی غور افزود، سه تن از نیروهای خیزش مردم و امنیتی نیز در درگیری با گروگان‌گیران به روز سه شنبه کشته شده اند.

مراسم تشییع جنازه و تدفین با احساسات جوانان غوری به همراه بود. شماری از آن جوانان برضد دولت شعار می‌دادند و مسؤولین محلی را به بی‌کفایتی متهم کردند.

در همین حال ریاست جمهوری افغانستان، به مقامات محلی غور دستور داده است تا این قضیه را به گونۀ جدی پیگیری کند. دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت "در این بخش به تمام مقامات امنیتی و محلی غور هدایت جدی داده شده است تا عاملین این قضیه را تثبیت و به پنجۀ قانون بسپارند تا جزای عمل شان را ببینند".

از سوی دیگر جنرال محی‌الدین غوری قوماندان قول اردوی ۲۰۷ ظفر که امروز مردم احساساتی را در مراسم تدفین به خونسردی دعوت می‌کرد، گفت که عاملان این قتل‌ها، شناسایی شده و تعداد آنان به پنج نفر می‌رسند.

جنرال غوری به مردم تعهد کرد که خون وابستگان شان پامال نخواهد شد و به زودی قطعۀ کماندو که به این ولایت خواسته شده؛ علیه آنان عملیات ویژه را راه‌اندازی خواهند کرد.

هویت گروگان‌گیران؛ داعش یا طالب؟

روز گذشته گزارش‌های ضد و نقیصی در مورد هویت افراد مسلح که به روز سه شنبه ۲۶ غیرنظامی را هنگام جمع‌آوری هیزم از حومۀ شهر فیروزکوه ربوده و سپس به قتل رساندند، نشر گردید.

برخی آنان را داعش و شماری هم طالبان مسلح خواندند؛ اما طالبان دیروز با نشر اعلامیه‌ای دست داشتن شان را به این کشتار رد کردند.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور امروز اما تأکید کرد که این افراد وابسته به گروه داعش می‌باشند.

به گفتۀ خطیبی شماری از افراد وابسته به این گروه، سال گذشته به ننگرهار رفته بودند "اینها در آنجا بیعت کردند، وقتی بیعت کردند در صفوف آنها در آنجا جنگیدند و جنگ‌هایی را به راه انداختند و کشته شدند، متباقی به اینجا آمدند و فعالیت‌های خود را ادامه دادند".

مقامات ولایت غور می‌گویند از منابع تمویل این گروه آگاهی ندارند؛ اما بیشتر به رهزنی، سرقت و گروگان‌گیری است که به گفتۀ سخنگوی والی غور از فصل بهار به این طرف، یک قریه کاملاً سرقت کردند و رمۀ گوسفندان مردم را بردند.

روز سه شنبه نیز این افراد مسلح، رمۀ از گوسفندان افرادی را که تیرباران کردند؛ با خود بردند.

رهبری این گروه به دوش ملا رحمت‌الله است، کسی که حدود دو سال پیش از گروه طالبان به دلیل اختلافات ذات‌البینی جدا شد و روز سه شنبه در درگیری با نیروهای امنیتی و خیزش مردمی، مسؤول نظامی این گروه به نام غلام فاروق کشته شد و سپس آنان در واکنش به کشته‌شدن وی، ۲۶ غیرنظامی را به قتل رساندند.

XS
SM
MD
LG