لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ایران و چین به پیروزی دونالد ترمپ


چین آقای ترمپ را به پرهیز از "تجرید سازی و مداخله گرایی" ترغیب کرده است

رئیس جمهور ایران پس از نشر خبر پیروزی دونالد ترمپ در انتخابات امریکا گفت که توافقنامۀ هستوی ایران و قدرت های جهان، با یک کشور و یا یک حکومت امضا نشده و از سویی هم این توافق را شورای امنیت ملل متحد تصویب نموده، پس یک حکومت واحد نمی‌تواند آن را باطل سازد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران میگوید هیچ احتمال وجود ندارد که دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، توافق هستوی ایران با قدرت های جهان را باطل سازد.

ترمپ در جریان مبارزات انتخاباتی اش گفته بود که اگر به قدرت برسد، توافقنامۀ هستوی با ایران را لغو خواهد کرد. همچنان ترمپ گفته بود که اگر کشتی های ایرانی در خلیج فارس، بی احتیاطی کرده و به کشتی های امریکایی نزدیک شوند، فورأ هدف گلوله باری قرار خواهند گرفت.

جنرال محمد حسین باقری، سرلشکر سپاه پاسداران و فرماندۀ کل نیرو های مسلح ایران، امروز در اشاره به این سخنان ترمپ گفت که رئیس جمهور منتخب امریکا حرف های بزرگتر از دهنش زده است.

در ادامۀ واکنش ها دربرابر انتخاب رئیس جمهور جدید امریکا رسانه های دولتی چین، دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب ایالات متحده را هشدار داده که از تجرید سازی و مداخله گرایی بپرهیزد.

رسانه های رسمی چین همچنان از ایالات متحده خواسته اند که برای حفظ وضعیت کنونی در سطح بین المللی، فعالانه با چین همکاری نماید.

دونالد ترمپ رئیس جمهور منتخب امریکا تهدید کرده بود که توافقات تجارتی با چین را لغو نموده و بر اساس پالیسی اولویت دادن به امریکا، مشی خارجی یی را در پیش خواهد گرفت که بیشتر یک جانبه و به نفع امریکا باشد.

اما چین و سایر کشور ها مطمین نیستند که ترمپ این تهدید زمان مبارزات انتخاباتی اش را، تا چه حد در زمان ریاست جمهوری اش عملی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG