لینک های دسترسی

Breaking News

لعلی: نقش فدراسیون های فوتبال ولایتی را افزایش می دهیم


کرام الدین کریم رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان و علی عسکر لعلی، کمک مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان

فدراسیون فوتبال افغانستان در اواسط ماه مارچ و اپریل، انتخابات ریاست آن فدراسیون را در موجودیت و تاییدی نمایندۀ فیفا یا فدراسیون بین المللی فوتبال جهان برگزار می کند.

علی عسکر لعلی، کمک مربی پیشین تیم ملی فوتبال افغانستان به "لیگ رادیویی" رادیوآشنا گفت که سه تاریخ، پانزدهم مارچ، پنجم و پانزدهم اپریل از سوی فدراسیون فوتبال به فیفا پیشنهاد شده تا یکی از این تاریخ ها را برای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان، تعیین کند.

از میعاد برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان بیش از چهار ماه گذشته و کرام الدین کریم، رئیس فعلی فدراسیون فوتبال افغانستان می باید پیش از این زمان برگزاری انتخابات فدراسیون را اعلام می کرد.

اما روز گذشته در یک رویداد کمتر قابل پیشبینی، علی عسکر لعلی و تیمش که از نامزد های بالقوۀ ریاست فدراسیون بود، با تیم آقای کریم ائتلاف کرد.

علی عسکر لعلی به رادیوآشنا گفت "عمده ترین دلیل ائتلاف من با تیم فدراسیون فوتبال افغانستان عدم ایجاد بی نظمی در ساختار نیمه منظم فدراسیون بود."

این ائتلاف در حالی صورت می گیرد که برخی از روسای فدراسیون های ولایات از نحوۀ کارکردگی فدراسیون فوتبال افغانستان رضایت نداشته و از حضور بیش از یک و نیم دهه یی آقای کریم در پست ریاست فدراسیون فوتبال افغانستان اعتراض داشتند.

اما از گفته های آقای لعلی بر می آید که یکبار دیگر کرام الدین کریم خود را در پست ریاست این فدراسیون نامزد کند.

در جریان صحبت که تیم آقای لعلی با کرام الدین کریم رئیس فعلی فدراسیون فوتبال افغانستان داشته، به گفتۀ وی روی این نکات توافق صورت گرفته است.

- تغییر کلی در ساختار تیم های ملی فوتبال افغانستان

- تغییر کلی در اساسنامۀ فدراسیون فوتبال افغانستان، قبل از انتخابات سال ۲۰۱۷

- سهیم ساختن ولایات در تصامیم مربوط به فوتبال افغانستان و سهم بارز آنان در کمیته های مختلف برای رشد فوتبال.

- توجه ویزه روی کلپ ها و باشگاه های فوتبال در افغانستان با تدویر لیگ های محلی و ملی

- نقش مستقیم مجمع عمومی فدراسیون های فوتبال افغانستان در تصمیم گیری ها

- ... و ایجاد اکادمی های فوتبال جوانان و نوجوانان برای ایجاد زیربنای ورزشی تیم های ملی.

please wait

No media source currently available

0:00 0:27:01 0:00

تعهدات به انجام این برنامه ها در حالی داده می شود که تیم ملی فوتبال افغانستان بدون سرمربی به سر برده و قرار است به زودی وارد رقابت های راهیابی به جام ملت های آسیا گردد.

علی عسکر لعلی گفت که سه مربی تاکنون از میان تعدادی از مربیان انتخاب شده و قرار است به زودی نام هایشان اعلام گردد. عمده ترین چالش را آقای لعلی "مشکلات امنیتی و عدم آمادگی حضور فزیکی مربیان در کابل" عنوان کرد.

پس از سقوط رژیم طالبان در ۲۰۰۱ میلادی، فیفا توجه ویژه یی را در قبال فدراسیون و فوتبال افغانستان مبذول داشت اما کارشناسان و پیشکسوتان عرصۀ فوتبال افغانستان می گویند "به خاطر عدم کارآیی و کمبود ظرفیت های فعال در فدراسیون، بیشتر آن فرصت ها ضایع گردید" و اکنون پس از ۱۵ سال افغانستان قادر به تشکیل یک تیم قدرتمند ملی از ورزشکاران داخل افغانستان نگردیده و بیشتر بر بازیکنان افغان ساکن در اروپا و امریکا اتکا دارد.

نبود یک لیگ ملی سرتاسری فوتبال افغانستان نیز از جمله کمبودی هایست که فدراسیون به رهبری آقای کریم تا کنون نتوانسته آن را تدوین کند.

از پنج سال به اینسو "لیگ فوتبال روشن" پس از انتخاب بازیکنان از ولایات مختلف به شکل یک تورنمنت در شهر کابل برگزار می گردد که به باور نعیم کامل مربی فوتبال افغان در کانادا "نمی تواند نیازمندی ورزشکاران و فوتبال دوستان را برآورده سازد."

XS
SM
MD
LG