لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان میخواهد بالای خط دیورند چار دروازه جدید اعمارکند


Afghanistan Pakistan

حکومت پاکستان میگوید برای نظارت از عبور و مرور دهشت افگنان روی اعمار چهار دروازه جدید بالای خط دیورند غور میکند.

بلیغ الرحمن وزیر داخله پاکستان در مجلس سنای آن کشور بیان داشت که این چهار دروازه در وزیرستان شمالی و جنوبی و ایجنسی های کرم و مهمند اعمار خواهد شد.

آقای رحمن گفته است دروازه های فعال کنونی در تورخم و چمن نیز تا سال ۲۰۲۰ با وسایل جدید مجهز خواهد شد.

در ماه جون سال گذشته نیروهای سرحدی دوکشور حین اعمار دروازه تورخم باهم درگیر شدند و مقامات افغان آنرا مخالف قانون بین الملل دانسته بود. درگیری آنوقت تورخم تلفاتی هم درقبال داشت.

عبدالغفور لیوال، سرپرست وزارت سرحدات و قبایل افغانستان به صدای امریکا گفت حکومت افغانستان در این مورد تا هنوز کدام اطلاع رسمی دریافت نکرده است. آقای لیوال افزود" شما میدانید که مردم و حکومت افغانستان هرگز خط دیورند را به حیث سرحد بین المللی به رسمیت نمی شناسد، زیرا مردمی که در دوطرف خط زندگی میکنند آنرا به عنوان سرحد نمی شناسند. استفاده از حالت بحرانی برای اعمار دروازه ها، امنیت منطقه را خراب میسازد و راه درستی برای بهبود روابط جانبین و حصول اعتماد مردم نمیباشد."

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان هفته گذشته در تویتر خود در مخالفت با اینگونه تصامیم پاکستان نوشته است "درحالیکه ما برای مردم ساحات قبایلی آرزوی آزادی میکنیم، حکومت پاکستان صلاحیت قانونی ندارد تا بالای خط دیورند شرایط خود را وضع کند."

آقای کرزی در یک تویت دیگر گفته است " ... ما به حکومت پاکستان یاد آوری میکنیم که افغانستان خط دیورند را به رسمیت نه شناخته و در آینده هم به رسمیت نه خواهد شناخت".

خط دیورند حدود ۲۶۰۰ کیلومتر طول دارد واز طرف سران هند بریتانوی وقت به حیث خط فاصل بین هند بریتانوی وقت و افغانستان کشیده شده است. رهبران افغان همواره مخالف اعمار تاسیسات روی این خط بوده و آنرا به رسمیت نمی شناسند.

دروازه های تورخم و چمن از تاریخ ۱۶ ماه فبروری به صورت یکجانبه از سوی پاکستان مسدود شد. این گذرگاه های مرزی فقط برای دو روز در اوایل این هفته باز شده وسپس دوباره مسدود گردید.

گروه های مخالف حکومت پاکستان میگویند مسدود شدن این دروازه ها، به اقتصاد پاکستان صدمه میرساند.

پس از حمله انتحاری بالای زیارت لعل شهباز قلندر در ایالت سند، اسلام آباد دروازه های تورخم، چمن و غلام خان را بست و همزمان حملات راکتی را بالای تعدادی از ولسوالی های مرزی در شرق افغانستان انجام داد.

پاکستان اتهام وارد میکند که تنظیم کننده گان حمله ایالت سند در افغانستان مخفی شده اند، ولی افغانستان این ادعا را به شدت رد میکند.

XS
SM
MD
LG