لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی علمای دینی افغانستان در مورد امنیت شان


عالمان دین در افغانستان از امنیت شان نگران استند ، شماری از عالمان دین می گویند که سازمان های استخبارات بیگانه آن عده از عالمان دین در افغانستان را هدف قرار می دهند که طرف دار صلح و پایان بخشیدن به جنگ استند.

اما وزارت امور داخله افغانستان می گوید که بررسی ها در باره چگونگی حمله بر عالمان دین ادامه دارد، و هنوز روشن نیست که عالمان دین از سوی چه کسانی هدف قرار گرفته اند.

به اساس گزارش ها تنها در یک ماه گذشته چهار عالم دین در کندهار، کابل و پروان هدف حمله انتحاری و بم گذاری قرار گرفتند.

یکی از آن جمله مولوی عبدالغفور پیروز عالم دینی در کندهار بود که از سوی افراد نامعلوم کشته شد. زبیر افغان برادر مولوی عبدالغفور می گوید که برادرش مخالف جنگ بود و همواره مخالفان را به صلح دعوت می کرد.

اما چرا عالمان دین را هدف قرار می دهند ، کسانی را که همواره از آدرس دین سخن می زنند ، آیا این هدف ها پهلوی دیگری دارد ؟

فضل غنی کاکر موسس نهضت علمای افغانستان می گوید شبکه های استخباراتی در قتل علمای دینی دست دارند " شبکه های استخباراتی که می خواهند جنگ را در افغانستان دامن بزنند، آنعده علمای را هدف قرار می دهند که مخالف جنگ استند و سد راه منافع سیاسی و اقتصادی شان می گردند."

بسیاری ها به این باور استند که عالمان دین همواره جنگ کنونی را در برابر حکومت افغانستان ناروا دانسته و این موضع گیری آنان سبب شده تا از سوی گروه ها هدف قرار بگیرند.

  • 16x9 Image

    نجیبه خلیل

    نجیبه خلیل از سال 2004 تا کنون منحیث گوینده و خبرنگار صدای امریکا اجرای وظیفه میکند. خلیل، لیسانس خود را در رشته ژورنالیزم و سپس فوق لیسانس خود را در رشته رادیو و تلویزیون از یونیورستی ویلیم پترسن در ایالت نیوجرسی بدست اورد. وی همچنان یک دیپلوم در رشته کمپیوتر پروگرامنگ را نیز از کالج برگن کمیونتی ایالت نیوجرسی اخذ نموده است.

XS
SM
MD
LG