لینک های دسترسی

Breaking News

قاچاقبران در غور با پرداخت پول به دهقانان ، آنان را وادار به کشت کوکنار مینمایند


مردم مجبورند تا در صورت عدم موجودیت کمک دولت از قاچاقبران پول بدست بیاورند و کوکنار کشت نمایند.

دهقانان ولایت غور میگویند فقر اقتصادی و عدم توجه مسوولان دولتی به حرفه زراعت باعث شده تا انها کوکنار را بر هر کشت دیگری ترجیح دهند.

آماده کردن مواد کشت کوکنار و پیش پرداخت پول ، راهی نو برای ترغیب دهقانان به کشت کوکنار در افغانستان !

شیوه ای متفاوت که از چند سال به این سو توسط قاچاقبران و مافیای مواد مخدر برای شدت بخشیدن به کشت کوکنار در ولایت غور روی دست گرفته شده است.

احمد ندیم غوری یک تن از دهقانان ولایت غور می گوید قبل از فرا رسیدن موسم کشت شماری از افراد ناشناس به این ولایت آمده و با پرداخت پول به انان محصولات زمین هایشان را پیش خرید میکنند.

او می گوید یک تعداد مافیا هستند که از بیرون مرزهای غور داخل این ولایت میشوند و در ساحات مختلف یک مقدار پیسه پیشکی بخاطر کشت تریاک به دهقانان میدهند و زمانی که دهقان به این افراد قرض دار میشود و کمکی هم از جانب دولت به او نمیشود خود به خود مجبور به کشت زمین هایش به کوکنار میشود و همچنین هیچ نوع آگاهی هم از سوی مقام های دولتی به دهقانان در این راستا داده نمیشود.

محمد ابراهیم دیگر دهقان ولایت غور با اشاره به فقر اقتصادی موجود در این ولایت می گوید بی توجهی مسوولان دولتی و عدم حمایت شان از دهقانان توسط کشت های بدیل زراعتی باعث شده تا آنها بیشتر از هر زمان دیگر به کشت کوکنار روی بیاورند.

او می گوید همین حالا من خودم زمین دارم تخم بذری ، کود و زمینه شبکه آبی ندارم و دولت باید زمانی که ما را از کشت کوکنار منع میکند در مقابل به ما کشت های بدیل چون زعفران یا گندم بذری بدهد .

مسوولان محلی در ولایت غور نیز این موضوع که شماری از دهقانان از سوی قاچاقبران مواد مخدر به کشت کوکنار ترغیب میشوند را تایید میکنند.

عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور می گوید امسال کشت کوکنار نسبت به سال گذشته در این ولایت بیشتر شده و در تلاشند تا با راه اندازی برنامه های آموزشی به دهقانان در راستای مبارزه و کاهش کشت کوکنار دست بکار شوند.

بر اساس گفته های سخنگوی والی غور ؛ ولسوالی های دولتیار، تولک ، چهارصده و قسمت هایی از غرب شهر فیروزکوه مرکز این ولایت از جمله مناطقی استند که دارای بیشترین رقم کشت کوکنار اند.

XS
SM
MD
LG