لینک های دسترسی

Breaking News

مککین: ترمپ جزییات استراتیژی جنگ افغانستان را روشن نکرده است


جان مککین سناتور جمهوریخواه

رئیس کمیتۀ امور نظامی مجلس سنا می گوید تازمانیکه ادارۀ رئیس جمهور ترمپ جزییات استراتیژی جدید جنگ را در افغانستان با آن کمیته شریک نسازد، وی مانع تقرر نامزد های دونالدترمپ در پست های کلیدی دفاعی خواهد شد.

سناتور جان مککین روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که کمیتۀ تحت ریاست وی به منظور آموزش و تجهیز درست نیرو های نظامی امریکایی، به جزییات استراتیژی نیاز دارد که اگر "به معلوماتی مورد نیاز دسترسی حاصل نکنیم، نمی توانیم آن کار را انجام دهیم."

آقای مککین گفت که ادارۀ ترمپ چنان وانمود می کند که کانگرس گویا یک قوۀ برابر با دولت نیست و "آنان [ادارۀ ترمپ] مجبور به پاسخگویی به آنچه قانون اساسی می گوید، نیستند."

این اظهارات جان مککین نشان می دهد که تا هنوز هم ادارۀ رئیس جمهور ترمپ، در بارۀ نحوۀ پیاده سازی استراتیژی جنگ در افغانستان، به مجلس سنا معلومات نداده است.

دونالدترمپ در ماه اگست، با اعلام استراتیژی جنگ افغانستان گفت که سربازان امریکایی با حمله بر دشمنان"برای پیروزی" خواهند جنگید؛ القاعده را "از بین برده" و جلو حملات دهشت افگنان را علیه امریکایی ها خواهد گرفت.

اعزام ۳۵۰۰ سرباز اضافی به افغانستان، بخشی از استراتیژی دونالدترمپ در جنگ افغانستان است که در کنار ۱۱ هزار سرباز از قبل موجود در آن کشور انجام وظیفه خواهند کرد.

این سناتور ارشد جمهوریخواه می گوید، آنچه برای ما واضح نیست اینست که چگونه افزایش متوسط نیرو های نظامی امریکایی می تواند بن بست موجود در افغانستان را تغیر دهد؛ در حالیکه، به گفتۀ آقای مککین، این هدف با افزایش ده ها هزار سرباز امریکایی در افغانستان به دست نیامد.

رئیس جمهور ترمپ حین اعلام استراتیژی جدید امریکا در مورد افغانستان و آسیای جنوبی
رئیس جمهور ترمپ حین اعلام استراتیژی جدید امریکا در مورد افغانستان و آسیای جنوبی

در استراتیژی جدید ایالات متحده در قبال افغانستان حضور قوای نظامی این کشور در افغانستان "جدول زمانی مشخص" ندارد، بلکه به گفتۀ رئیس جمهور امریکا، حضور نظامیان کشورش در افغانستان بر اساس "وضعیت در میدان جنگ" خواهد بود. آقای مککین تاکید می ورزد که او خواهان دانستن آن "وضعیت" می باشد.

این سناتور کارکشتۀ امریکایی همچنان می خواهد بداند که چه زمانی رئیس جمهور ترمپ هدف خود را به منظور حل و فصل سیاسی در افغانستان که عناصر طالبان را شامل می باشد، تکمیل می کند.

جان مککین به خبرنگاران گفت که باوجود احترام فراوانی که به رئیس جمهور ترمپ و جیم متیس، وزیر دفاع امریکا دارد و خواهان "هیچ نوع اختلافی" با آنان نیست؛ اما، تبادلۀ معلومات در زمان حکومت به رهبری بارک أوباما را با کانگرس، بهتر و بیشتر از حکومت آقای ترمپ خواند.

آقای مککین گفت "باوجودیکه توافق میان ما وجود نداشت اما ارتباطات زیادی موجود بود."

یک ویب سایت مجلس سنا نشان می دهد که هفده نامزد پست های مختلف وزارت دفاع ایالات متحده ممکن با عدم گرفتن رای از جانب کمیتۀ امور نظامی آن مجلس مواجه گردند.

وقتی از آقای مککین پرسیده شد که روند رای اعتماد دهی به چه تعداد نامزد های پست های کلیدی وزارت دفاع ممکن به تعویق بیافتد، جان مککین گفت "نمی دانم و برایم مهم هم نیست."

XS
SM
MD
LG