لینک های دسترسی

Breaking News

کشته شدن هشت تن در شهر نیویارک


AQShda Vakillar palatasi amaldagi prezident Donald Trampni vazifasidan chetlatish bo'yicha ikkinchi bor ovoz bermoqda. Vashington shahri.

پولیس نیویارک یک مرد را بعد از ظهر روز سه شنبه، به اتهام راندن موتر بر افراد پیاده رو و بایسکل سوار در منطقۀ منهتن نیویارک، بازداشت کرده است.

در آن رویداد هشت تن کشته شده است. بیل دی بلاسیو، شاروال نیویارک ساعتی پس از رویداد، در یک کنفرانس خبری گفت "به شمول دو کودک، شش تن در محل رویداد و دو تن دیگر در شفاخانه جان داده و ۱۱ نفر دیگر تحت تداوی قرار دارند".

در میان کشته شدگان پنج ارژنتاینی و یک بلجیمی شامل می باشند. وزارت خارجۀ ارژنتاین و معاون صدراعظم بلجیم کشته شدن اتباع کشور هایشان را در رویداد نیویارک تایید کرده گفته اند که در میان مجروحان نیز شهروندان کشور هایشان شامل اند.

مقامات امنیتی گفته اند که حمله کننده که زخمی به شفاخانه انتقال یافته است، از ازبکستان بوده و در سال ۲۰۱۰ به ایالات متحده آمده است. مقامات او را "سیف الله حبیب الله ایویچ سایپوف" معرفی کرده اند.

دونالدترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در صفحۀ تویتر خود نگاشته است "ما نباید اجازه دهیم گروه داعش، پس از شکستی که آنان را در شرق میانه و جاها های دیگر دادیم، دوباره برگردد و یا داخل کشور ما شود. کافیست."

بِل کلنتن، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده نیز در صفحۀ تویتز خود نگاشته است "شهروندان نیویارک این حمله را تلاشی برای ترساندن تلقی می کنند. ما علیه دهشت افگنی ایستاده ایم و مراتب تسلیت خود را به خانواده های قربانیان ابراز می می داریم."

این حمله در حالی صورت می گیرد که شهر های مختلف ایالات متحده، امشب مراسم "هالووین" را جشن می گیرند و بیشتر جاده ها و کوچه های شهر ها مزدحم و رفت و آمد افراد به ویژه کودکان را شاهد می باشد که برای گرفتن شیرینی دروازه های منازل همسایگان شان را می کوبند.

موتر که با آن افراد زیر گرفته شده
موتر که با آن افراد زیر گرفته شده

پولیس نیویارک گفته است، راننده بعد از آنکه بایسکل سواران و افراد پیاده رو را کشته و مجروح ساخت، موترش با یک موتر دیگر تصادم کرد.

پولیس نیویارک در تویتر خود نگاشته است که راننده وقتی از موترش بیرون شد "نعرۀ الله و اکبر" را سر داد.

به گفتۀ پولیس نزد راننده یک اسلحه بود که وقتی از موتر خود بیرون شد به ضرب گلولۀ پولیس در ناحیۀ بطن مجروح گردید. پولیس بعدتر گفت که سلاح "تقلبی" بود.

شاروال نیویارک، رویداد عصر سه شنبه را یک "عمل بزدلانۀ دهشت افگنی" عنوان کرده گفت که مجروحین به شفاخانه انتقال و تحت تداوی قرار دارند.

آقای بلاسیو مراتب همدردی خود را با خانواده های قربانیان ابراز داشته از مردم شهر خواست که اگر با کدام رویداد "مشکوک" مواجه می شوند، فوراً پولیس را اطلاع دهند.

محلی که راننده بایسکل سواران و افراد پیاده رو را با موتر خود زیر گرفت.
محلی که راننده بایسکل سواران و افراد پیاده رو را با موتر خود زیر گرفت.

اندریو کومو، والی نیویارک گفت "معلومات ابتدایی دست داشته نشان می دهد که این رویداد منحصر به فرد بوده و تهدیدات دیگری را در قبال ندارد".

آقای کومو، شهر نیویارک را "نماد بین المللی دموکراسی" عنوان کرده گفت "در گذشته نیز شاهد روز های تلخ بوده ایم و این درد را احساس کرده ایم؛ اما، زندگی ادامه دارد و به پیش خواهیم رفت".

منابع امنیتی به رسانه های امریکایی گفته اند که مرد مظنون یادداشتی را در موتر خود گذاشته و ادعا کرده که حمله را برای گروه داعش انجام داده است. اما، تاهنوز مسوولیت این رویداد را کدام گروهی به عهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG