لینک های دسترسی

Breaking News

هدیۀ دانایی، کمپاین جمع آوری کتاب برای مکاتب بامیان


در یک ابتکار تازه، زیرنام "هدیۀ دانایی" ریاست معارف و اداره محلی بامیان، کمپاین جمع آوری کتاب را به حمایت از معارف آن ولایت، راه اندازی کرده اند.

ریاست معارف بامیان می‌گوید، هدف از راه اندازی این کمپاین، تقویت آموزش در مکاتب آن ولایت و رشد فرهنگ مطالعه است تا معلمان و دانش آموزان به منابع جدید مطالعاتی دست یابند.

مقام‌ها می‌گویند که طرح کمپاین جمع آوری کتاب مورد استقبال گرم مردم قرار گرفته و تا کنون بیش از یک ونیم هزار جلد کتاب، جمع آوری شده است.

ایوب آروین، رئیس معارف ولایت بامیان می‌گوید که از طریق کمپاین هدیۀ دانایی، بیش از ۴۰ هزار جلد کتاب برای معلمین و دانش آموزان معارف این ولایت، جمع آوری خواهد شد.

آقای آروین می‌افزاید" هدف کلی کمپاین، افزایش دسترسی بر کتاب و رشد فرهنگ مطالعه بین کارمندان معارف، معلمان و دانش آموزان مکتب‌های بامیان است".

ریاست معارف بامیان می‌گوید تا کنون چندین فرد خیر برای ساخت مکاتب جدید، پول نقد و زمین اهدا کرده اند. ریاست جمهوری افغانستان، سال جاری ۱۳۹۷ را هم زمان با آغاز سال تعلیمی، سال حمایت از معارف کشور اعلام کرده است.

این اقدام با حمایت مردم، معملین و شاگردان ولایت بامیان مواجه شده است
این اقدام با حمایت مردم، معملین و شاگردان ولایت بامیان مواجه شده است

شماری از دانش آموزان و معلمان مکاتب بامیان با استقبال از راه اندزای این طرح می‌گویند که آنان در حال حاضر کتاب‌های مطالعاتی اندکی در دسترس دارند و این کمپاین می‌تواند برای رشد ظرفیت‌های آموزشی معارف، کمک کند.

قنبرعلی، آمر لیسه سرخ‌ در مرکز بامیان می‌گوید:" این کمپین بسیار زیاد مفید است و کتاب‌هایی که جمع آوری می‌شود، ریاست معارف در اختیار مکاتب قرار دهد تا دانش آموزان از آن استفاده کنند".

ادارۀ محلی بامیان می‌گوید که در سال جاری، برنامه‌های مختلف جمع آوری کمک را برای مکاتب این ولایت، روی دست دارند.

محمد طاهر زهیر، والی بامیان دراین باره می‌گوید:" ادارۀ محلی بامیان، ۱۳ عنوان کتاب برای دانش آموزان در ۸ واحد اداری، کمک می‌کند و همچنان بر اساس نیازمندی معارف برای هر واحد اداری تا ۵۰ هزار افغانی، پول نقد برای خرید کتاب کمک می‌کنیم".

مقام‌ها می‌گویند که معارف این ولایت در سال‌های اخیر از لحاظ کمی، رشد بی‌پشینه کرده است. اما کیفیت پایین درسی، نبود معلمان مسلکی، کمبود کتاب‌های درسی و کمبود صنف‌های معیاری، هنوز از چالش‌های عمدۀ مکاتب بامیان محسوب می‌شوند.

در حال حاضر حدود ۳۷۸ باب مکاتب تعلیمات عمومی، مکاتب مسلکی و مراکز آموزشی اسلامی در بامیان فعال است که دراین مکاتب حدود ۱۶۵هزار دانش آموز، مصروف آموزش اند.

ریاست معارف ولایت بامیان می‌گوید که تقریبأ نیمی از تمام دانش آموزان بخش‌های مختلف مراکز آموزشی معارف این ولایت را دختران تشکیل می‌دهند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG