لینک های دسترسی

Breaking News

بازگشت ۲۶ هزار پناهجوی افغان از ترکیه در یازده ماه ۲۰۱۸


پناهجویان افغان

وزارت امور مهاجرین افغانستان می‌گوید از آغاز سال ۲۰۱۸ تاکنون، ۲۶ هزار افغان به شکل داوطلبانه از ترکیه به کشورشان بازگشته اند.

این وزارت گفته است که از میان یک‌صد هزار افغان که در ترکیه زندگی می‌کنند، ۸۰ هزار آنان به هدف رفتن به کشورهای اروپایی از راه ترکیه، به این کشور سفر کرده اند.

اسلام‌الدین جرات، سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان روز شنبه (۲۶ عقرب) به صدای امریکا گفت که هرچند دولت ترکیه به شکل رسمی پناهجویان افغان را اخراج نکرده است، ولی وضع محدودیت‌ها بر شرایط زندگی آن‌ها، سبب بازگشت‌شان از ترکیه شده است.

آقای جرات گفت: "ما می‌دانیم که دولت ترکیه محدودیت‌های را که وضع می‌کند و یا در کمپ‌ها، افغان‌ها را نگهداری می‌کند این سبب می‌شود تا مهاجرین بخاطر اینکه بیشتر مشکل نبینند خواستار برگشت به افغانستان می‌شوند".

علاوه بر ترکیه، اندونیزیا نیز محدودیت‌های را بر مهاجرین افغان وضع کرده که سبب نگرانی حکومت افغانستان شده است.

بر بنیاد آمارهای وزارت امور مهاجرین افغانستان، حدود ۴ تا ۵ هزار افغان که قصد رفتن به کشور استرالیا را داشته اند، در اندونیزیا گیر مانده اند.

آقای جرات افزود: "ترکیه و اندونیزیا از جمله کشورهای هستند که افغان‌ها در حال حاضر بیشتر مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و ما در گذشته نیز ابراز نگرانی در این مورد داشته‌ایم".

وزارت امور مهاجرین افغانستان گفت که گفتگوها با مقام‌های ترکی برای چگونگی بازگشت مهاجرین افغان ادامه دارد. این وزارت امیدوار است که این گفتگوها آغازی برای پایان مشکلات مهاجرین افغان در ترکیه باشد.

XS
SM
MD
LG