لینک های دسترسی

Breaking News

قدرت‌های اروپایی به رییس جمهور ونزویلا هشدار دادند


بریتانیا هشدار داده است که اگر ظرف یک هفته آینده انتخابات جدیدی در ونزیویلا برگزار نشود، خوان گوایدو، رهبر مخالفان این کشور را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت خواهد شناخت.

شماری دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا، از جمله آلمان، فرانسه و اسپانیا نیز به دولت ونزیویلا هشدارهای مشابه داده اند.

جریمی هنت، وزیر خارجه بریتانیا در صفحه تویتر خود نوشت "خوان گوایدو برای پیشبرد امور ونزیویلا فرد مناسبی است."

او افزود "اگر ظرف هشت روز آینده، یک انتخابات جدید و منصفانه برگزار نشود، بریتانیا او را به عنوان رئیس جمهور موقتی که روند سیاسی را به سوی دموکراسی هدایت کند، به رسمیت خواهد شناخت."

جنجال‌های سیاسی در ونزیویلا، اخیرا به اوج خود رسیده است. دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا نیز از خوان گوایدو، رهبر مخالفان که خود را رئیس جمهور موقت اعلام کرده، ابراز حمایت کرده است.

اما نیکولاس مادورو، رئیس جمهور چپ‌گرای ونزیویلا بدنبال این تصمیم اعلام کرد که سفارت کشور خود را در واشنگتن می‌بندد و به دپلومات‌های امریکایی نیز دستور داد که کشورش را ترک کنند.

پیش از این، روسیه هشدار داده بود که حمایت دولت‌های خارجی از رهبر مخالفان ونزیویلا، زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی است و می‌تواند منجر به راه افتادن جنگ خونینی شود.

اخیرا سازمان ملل متحد نیز خواستار انجام یک تحقیقات مستقل در مورد خشونت‌هایی شد که بدنبال تنش‌های سیاسی در ونزویلا حداقل ۲۰ کشته برجا گذاشته است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد هم‌چنین به نقل از گزارش‌ها اعلام کرده که "بیش از ۳۵۰" نفر از تظاهرکنندگان بازداشت شده و به زندان افتاده اند.

XS
SM
MD
LG