لینک های دسترسی

Breaking News

حمایت اعضای کانگرس از صدور چهار هزار ویزه به ترجمانان افغان


دموکرات ها و جمهوری خواهان کانگرس ایالات متحده، از لایحۀ حمایت کردند که بر اساس آن تا تاریخ ۳۰ماه سپتمبر سال جاری، حدود چهار هزار ویزه ویژه مهاجرت (Special Immigrant Visa) برای افغان های داده خواهد شد که در افغانستان با نیروهای امریکایی ایفای وظیفه کرده و اکنون زندگی شان با تهدید مواجه است.

ادم کین زینگر، عضو کانگرس ایالات متحده، با ابراز حمایت از این لایحه گفت که هدف اساسی نجات زندگی افغان هایی است که به خاطر حفاظت جان امریکایی ها، حیات خود را درخطر انداخته اند.

کین زینگر به صدای امریکا گفت "ما به گونه متداوم این مبارزه را به پیش میبریم تا این افراد را به اینجا ]امریکا[ بیاوریم و توجه بیشتر را به آنهایی جلب کنیم که به ما خدمت کرده اند."

به گفتۀ این عضو کانگرس ایالات متحده، سال گذشته ویزه خاص مهاجرت برای شمار محدودی صادر شده بود، اما امسال آنان خواستار افزایش این چنین ویزه برای افغان ها بوده و تلاش های شان را برای کسب بودجه ای بیشتر به این برنامه ادامه خواهند داد.

شماری دیگری از اعضای کانگرس ایالات متحده گفته اند که واشنگتن در قبال مصوونیت ترجمان های افغان که با سربازان امریکایی در افغانستان کار کرده اند، مسوولیت دارد.

اعضای کانگرس ایالات متحده همچنان خواستار ارزیابی مشکلاتی نیز شده اند که هنگام صدور ویزه به افغان‌ ها، سبب ایجاد موانعی می‌شود.

این لایحه را جین شاهین، سناتور دموکرات و تهام تیلیس، رچر دبلیو منتل، راجر وکر، کوری گاردنر، جیک رید و تم کین، سناتوران جمهوری‌ خواه پیشنهاد کرده اند.

شمار ویزه برای ترجمان های افغان

در سال ۲۰۱۸ میلادی به یک‌هزار و ۶۵۰ افغان ویزه خاص صادر شده، در حالی که این رقم در ۲۰۱۷ به ۴۰۰۰ می‌رسید.

ارل بلومنور، که لایحه قانون "حمایت ازترجمان ها" را به کانگرس امریکا پیشکش نمود گفت رقم کسانی که در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ ویزه دریافت کرده اند، رقم کمی در مقایسه با ۷۳۰۰ نفر در سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است.

آقای بلومنور گفت اکثر مواقع آنهایی که "با ما در جنگ همکاری کرده اند، قربانی خشونت های طالبان و القاعده میشوند. درعین زمان پروسه اجرایی ویزه طولانی است و قوانین جدید قصر سفید دربخش مهاجرت بر آن تاثیر منفی گذاشته است."

جنرال استن میلر، فرمانده نیروهای امریکایی در نامه‌ای به سناتور شاهین، حمایت‌اش را از این لایحه نشان داده و گفته است که این کار برای کامیابی افغانستان بسیار مهم است.

سناتور شاهین، سال گذشته نیز با جان مک‌کین سناتور پیشین، همچون لایحه‌ای را پیشکش کرده بودند.

در حال حاضر تعداد نامعلومی از ترجمان های افغان با قوای امریکایی در افغانستان مشغول کار استند و زندگی آنها به خاطر همکاری شان با قوای امریکایی با خطر مواجه است.

آدم کینزنیگر، قانونگذار امریکایی که خودش در جنگ های عراق خدمت کرده است، در حمایت از ویزه خاص مهاجرت برای افغان ها گفت که آنان می توانند به وعده ایالات متحده در حفظ جان شان اعتماد داشته باشند.

آقای کینزنیگر گفت "ما برای بدست آوردن این ویزه بسیار مبارزه کردیم و بالاخره موفق شدیم که همه به توافق برسیم و برای کسانی که به ما خدمت کرده اند، بیشتر توجه کنیم."

این قانونگذاری امریکایی همچنین گفت که سال گذشته شاهد کاهش رقم ویزه برای ترجمان های افغان بود، اما در سال جاری تلاش نهایی خواهد کرد تا شماری ویزه برای آنان افزایش یابد.

آقای کینزنیگر افزود "ما در اینجا باهم جمع شدیم تا یک راه حل واقعی برای این کار پیدا کنیم و توجه بیشتر به موضوع ویزه مهاجرت ترجمان های افغان را جلب نماییم."

الهان عمر، قانونگذار دیگر امریکایی، درمورد نقش ترجمان ها در حفظ جان امریکایی ها در جنگ در کشورهایی مثل عراق و افغانستان گفت "درصورتیکه به این ترجمان ها کمک نشود، در آینده امریکایی ها نمیتوانند انتظار همکاری آنها را داشته باشند."

خیرالله رسولی، خبرنگار صدای امریکا در این گزارش همکاری کرده است.

XS
SM
MD
LG