لینک های دسترسی

Breaking News

بازماندگان حمله هوایی ده سال پیش در کندز 'هنوز غرامت نگرفته اند'


محل حمله هوایی سال ۲۰۰۹ در کندز

وکیلان مدافع بازماندگان یک عملیات هوایی مرگبار ناتو در سال ۲۰۰۹ در افغانستان می‌گویند که ده سال پس از این حادثه، خانواده‌های قربانیان این حملۀ هوایی هنوز غرامتی را که به آنها وعده شده بود، دریافت نکرده اند.

به گفتۀ آن‌ها، فرمانده آلمانی ناتو که دستور اجرای این عملیات را به تاریخ ۴ سپتمبر سال ۲۰۰۹ در ولایت کندز داده بود نیز تا حالا به محاکمه کشانیده نشده است.

کریم پوپل، یکی از وکیلان مدافع این پرونده، دولت آلمان را به سر باز زدن از مسوولیت‌هایش در قبال بازماندگان این عملیات هوایی متهم کرده است.

حمله هوایی ده سال پیش زمانی صورت گرفت که شمار زیادی از مردم برای دریافت نفت از دو تانکری که از سوی گروه طالبان ربوده شده بود، به محل تجمع کرده بودند.

براساس گزارش‌ها، افراد طالبان زمانی که نتوانستند این تانکرهای حامل تیل را به محل خودشان منتقل کنند، از مردم محل دعوت کردند که به محل آمده و تیل آن را با خود ببرند.

جورج کلین، فرمانده آلمانی ناتو به دلیل نگرانی از اینکه طالبان از این تانکرها برای اجرای حملاتی استفاده نکنند، دستور حمله هوایی را صادر کرده بود.

در این حمله، ده‌ها نفر، به شمول تعداد زیادی از غیرنظامیان کشته شدند.

آقای پوپل به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که دولت آلمان نه تنها از محاکمه آقای کلین سرباز زده که اخیرا رتبه نظامی او را نیز به برید جنرال ارتقا داده است.

او گفت که حالا امیدوار است محکمه اروپایی حقوق بشر ظرف چند ماه دیگر این پرونده را بررسی کند.

این حادثه ده سال پیش، سر و صداهای زیادی در داخل آلمان نیز بوجود آورد و از حمایت مردمی نسبت به حضور نظامیان آلمانی در افغانستان کاست.

وزیر دفاع وقت آلمان، در ابتدا گفته بود که تمامی کشته شدگان، افراد طالبان بوده اند. اما گزارش‌ها، بعدتر نشان داد که شماری از غیرنظامیان، به شمول کودکان نیز در این حمله هوایی کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG