لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: ادارۀ ترمپ مایل به ختم تنش بین کشورهای خلیج است 


مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا گفته است که حکومت ایالات متحده مایل بود تا شاهد حل تنش و کشیدگی میان قطر و عربستان سعودی، امارات متحدۀ عرب، بحرین و مصر باشد.

آقای پمپیو روز دوشنبه ۱۴ سپتمبر (۲۴ سنبله) در کنفرانس خبری مشترک با شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، معاون صدر اعظم و وزیر خارجۀ قطر گفت که تنش‌زدایی میان کشورهای خلیج برای مقابله با فعالیت‌های ایران در شرق میانه مهم است.

وزیر خارجۀ امریکا گفت: "ادارۀ ترمپ مایل است تا شاهد حل این مناقشه و بازگشایی حریم فضایی و مرزهای زمینی قطر باشد که در حال حاضر دیگر کشورهای خلیج آن را مسدود کرده اند. دیده به راه پیشرفت در این زمینه هستم."

وزیر خارجۀ قطر نیز ایالات متحده را شریک قوی کشورش در امر مبارزه با تروریزم و افراط‌گرایی و ایجاد ثبات در منطقه خواند. او از گفتگو‌ها میان حکومت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان که به وساطت امریکا و به میزبانی قطر روز شنبه در دوحه آغاز شد، به عنوان یکی از مثال‌های همکاری واشنگتن و دوحه در امر ایجاد ثبات در منطقه یاد کرد.

عربستان سعودی، امارات متحدۀ عرب، بحرین و مصر در جون ۲۰۱۷ قطر را به حمایت از دهشت افگنی متهم کرده و روابط دپلوماتیک و تجارتی خود را با آن کشور قطع کردند. مقام‌های قطری این اتهامات را رد کرده و همسایگان عرب خود را به نقض حاکمیت قطر متهم کردند.

کویت و ایالات متحدۀ امریکا برای رفع این مناقشه تا کنون تلاش کرده اند؛ مناقشه‌ای که تلاش‌های واشنگتن را برای مقابله با رویکردهای خراب‌کارانۀ رژیم ایران با مشکل روبرو کرده است.

کشورهایی که قطر را تحریم کرده اند، برای از سرگیری روابط با این کشور ۱۳ شرط گذاشته اند که توقف نشرات شبکۀ تلویزیونی الجزیره، انسداد یک پایگاه نظامی ترکیه، کاهش روابط با ایران و قطع روابط قطر با اخوان المسلمین شامل آن می‌باشد.

دیوید شنکر، دپلومات ارشد وزارت خارجۀ امریکا در امور شرق میانه هفتۀ گذشته گفت که در چند هفتۀ آینده شاهد حل تنش میان کشورهای خلیج خواهیم بود زیرا به گفتۀ وی نشانه‌هایی از "انعطاف" در مذاکرات دیده می‌شود.

حکومت رییس جمهور دونالد ترمپ، در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری سوم نومبر در امریکا در تلاش است تا دستاورد‌های سیاست خارجی در شرق میانه داشته باشد. ماه گذشته در اثر وساطت حکومت امریکا، امارات متحدۀ عرب و اسراییل به عادی سازی روابط توافق کردند که قرار است توافقنامۀ رسمی آن فردا در قصر سفید امضا شود.

بحرین نیز روز جمعۀ گذشته توافق کرد که روابط خود را با اسراییل عادی می‌سازد.

XS
SM
MD
LG